Hřib v ruskojazyčném vysílání BBC: Pojmenování náměstí po Borisi Němcovovi mnoho Rusů uvítá

Reportér BBC Oleg Antoněnko (vlevo) a pražský primátor Zdeněk Hřib  (Screenshot BBC)

Reportér BBC Oleg Antoněnko (vlevo) a pražský primátor Zdeněk Hřib | FOTO: Screenshot BBC

„V Moskvě žádná ulice Anny Politkovské ani Borise Němcova není a tady v Praze stojím na náměstí Borise Němcova nedaleko promenády Anny Politkovské. Obojí je hned u ruské ambasády. Je to snaha vytrollit Kreml, nebo projev podpory ruské opozici?“ ptal se reportér ruskojazyčné redakce BBC z nově přejmenovaného náměstí v Praze 6, aby stejnou otázku vzápětí položil i pražskému primátorovi.

Primátor Zdeněk Hřib v rozhovoru vedeném v kanceláři na magistrátu odpovídal spíše diplomaticky, když poukazoval na to, že zastupitelstvo jen vyhovělo přání občanů projevenému v peticích. Praha se tak podle něj připojila k mezinárodní iniciativě, kterou už následovaly Washington, Vilnius i Kyjev, kde také mají ulice pojmenované po zavražděném představiteli ruské opozice. Jak Hřib dále připomněl, Němcov byl oblíbený liberální politik, takže věří tomu, že pojmenování náměstí na jeho počest mnoho Rusů uvítá.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Pražský primátor zdůraznil, že místopisným změnám předcházelo procesně řádné schválení. Zároveň zopakoval argument, že zatímco přejmenování Koněvovy ulice komplikuje nutnost výměny dokladů tamních rezidentů, na bývalém náměstí Pod Kaštany nikdo nebydlí, takže tento problém odpadl.

Korespondent BBC Oleg Antoněnko se Hřiba s odvoláním na zvyk jistého populárního ruského youtubera zeptal i na to, co by řekl Vladimiru Putinovi, pakliže by měl příležitost se s ním setkat. „Ukončete válku proti Ukrajině,“ odpověděl nejprve viditelně zaskočený, ale vzápětí i pobavený Hřib.

Během rozhovoru na videu primátor reportérovi ukazuje místo v magistrátním sále, kde se čínský velvyslanec na loňském novoročním setkání pražského primátora s diplomatickým sborem dožadoval vykázání tchajwanského diplomata, což Hřib rezolutně odmítl. Na reportérovu žádost následně vzpomněl okamžik, kdy na něj čínský velvyslanec udeřil se svým nehorázným požadavkem. „Stál jsem tamhle,“ ukazuje Hřib ke vchodu do sálu. „Byli tam i další diplomaté, když ke mně opětovně přišel čínský velvyslanec a požadoval, abych vykázal zástupce Tchaj-wanu (šéfa hospodářské a kulturní kanceláře Chung I-wangapozn. red.), což jsem odmítl s tím, že pozvané hosty nevykazujeme,“ vylíčil primátor.

Hřibova prezentace dílčího sebevědomého zahraničněpolitického postoje zaujme klidným podáním i absencí dodatečných velkých gest či ostrých vzkazů na adresu Kremlu. Hřib se spokojuje s podstatou věci, kterou symbolizuje po čtyřech letech završená iniciativa a namontované cedule v Praze se jmény dvou ostrých kritiků Putinova režimu. Je zjevné, že i tento méně křiklavý styl je dobře slyšitelný a nevyznívá o nic méně sebevědomě než proslulé vystoupení starosty Pavla Novotného na propagandistickém ruském televizním kanálu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články