Občané zahájili sbírku na záchranu novoročního ohňostroje

ČTK

Novoroční ohňostroj v Praze na Letné | FOTO: ČTK

Na základě rozhodnutí vedení Prahy v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) má být příští rok novoroční ohňostroj nahrazen videomappingem. Jako hlavní důvod uvádělo hlavní město hluk, který ruší zvířata, a také budoucí úspory finančních prostředků. Letošní náklady představovaly 1,7 milionu korun. Občanský spolek Ohňostroje pro Prahu nyní zahájil veřejnou sbírku, aby Pražané ani v příštím roce o tradiční ohňostroj nepřišli. Na říjnovém zastupitelstvu to během interpelací oznámil předseda uskupení Jan Šaršoun.

„Máme založený účet a lidé sami rozhodnou, kolik pošlou, a jednou provždy vyřešíme, jestli Praha bude mít novoroční ohňostroj, nebo ne. Ale nemáme za úkol vytvořit jen ohňostroj a být zlí, ale snažíme se jít i cestou uklidnění situace. Připravili jsme kampaň ,nebudu střílet‘, která má lidi přesvědčit, aby nepoužívali pyrotechniku a přišli se podívat na ohňostroj,“ uvedl Šaršoun s tezí, že by touto cestou mohlo zároveň dojít i ke snížení dopadů na ptactvo.

A podporu iniciativě vyjádřil i opoziční zastupitel Patrik Nacher (ANO): „Přispěju nějakou částkou na sbírkový účet. A doufám, že pokud tato občanská iniciativa vyjde, tak vám město nebude házet klacky pod nohy a komplikovat situaci v případě, že budete mít všechna povolení, která potřebujete,“ řekl poslanec hnutí a dodal, že by zároveň rád zařadil bod aktuálních příprav na videomapping na příští jednání zastupitelstva v listopadu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner