Hřiba bych si v čele Prahy moc nepřál. Od Okamury to nebylo promyšlené, komentuje senátor Růžička volby

Místopředseda senátu Jiří Růžička  (Jiří Růžička / se souhlasem)

Místopředseda senátu Jiří Růžička | FOTO: Jiří Růžička / se souhlasem

Senátor Jiří Růžička, kterého občané ve volbách do senátu opětovně zvolili v prvním kole, není z posílení hnutí ANO vzhledem k aktuálním problémům spojených s válkou na Ukrajině překvapen. „Dalo se čekat, že nejjednodušší bude křičet a říkat, ať to někdo změní a pomůže,“ okomentoval výsledky voleb v rozhovoru pro deník FORUM 24. Jednota koaličních stran by podle něj byla více na místě.

V sobotu, respektive v neděli ráno, jste slavil úspěch. Čekal jste takový výsledek?

To by bylo opovážlivé říct, že jsem čekal takový úspěch. Věřil jsem, že postoupím do druhého kola, ale že bych vyhrál v prvním kole, to jsem si netroufl ani pomyslet.

Co říkáte na volbu Tomia Okamury?

Rozhodně už si z toho nebudu dělat legraci. Myslím si, že pan Okamura už si udělal legraci sám ze sebe. Mám pocit, že mi mohl i trošku pomoci nejen tím jedním hlasem, ale přinejmenším v PR. Myslím, že to od něj nebylo promyšlené.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Jak hodláte se svým senátorským postem v budoucnu naložíte?

Vstupoval jsem do toho vlastně už před lety s tím, že se budu věnovat vzdělávání, školství, a během mého místopředsedování, funkce ve vedení senátu, jsem k tomu přibral, řekněme, parlamentní diplomacii, tedy kontakty se zahraničím v oblasti mezinárodních vztahů, bezpečnosti a tak dále. Tomu bych rád věnoval i nadále.

V souvislosti se školstvím máte nějakou konkrétní vizi?

Samozřejmě. Třicet let jsem byl ředitelem školy a léta jsem prosazoval větší individualizaci ve vzdělávání, rozvoj silných stránek každého jednotlivce, větší volitelnost, méně life-shortování, méně uniformity. To bych rád prosazoval i nadále.

Jak vidíte šance vašeho kolegy a předsedy senátu Miloše Vystrčila, který se tento týden utká ve druhém kole s Janou Nagyovou?

Pevně věřím, že zvítězí, a budu se mu snažit pomoci. Hodlám mu pomáhat spíše na sociálních sítích, ne že bych tam přímo jezdil. Myslím, že tam má kolem sebe dost schopných lidí, ale alespoň na sociálních sítích a tam, kde k tomu budu moc promluvit, tak budu zdůrazňovat, že proti sobě v tuto chvíli nastoupila nehoráznost, až bych tedy řekl neslušnost až sprostota ve vyjadřování, a jasný postoj a slušnost. V tom mám úplné jasno.

Jak celkově hodnotíte výsledky prvního kola senátních voleb?

Pravděpodobně se dalo čekat, že posílí ANO. Nemyslím si ale, že by z toho měl být ve druhém kole nějaký famózní úspěch. Myslím, že to bude tak půl na půl. Jen mě zaráží, mrzí a není mi příjemné, že do druhého kola postoupili zástupci takových extremistických stran, jako je SPD.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) (Roman Černý / FORUM 24)

A co říkáte na výsledky voleb komunálních? Překvapil vás nějaký výsledek?

Že by mě něco opravdu překvapilo, to asi ne. To, že posílily strany typu ANO, to je asi očekávané. Těžko se dá očekávat něco jiného po tom, co se objevila spousta problému přímo či nepřímo souvisejících s válkou na Ukrajině. Ekonomické věci a tak dále zasáhly i naše občany. Dalo se čekat, že nejjednodušší bude křičet a říkat, ať to někdo změní a pomůže. Nijak mimořádně mě to asi nepřekvapilo. Znovu bych musel zopakovat, že to, co mě nepříjemně překvapuje, je úspěch extremistických stran typu SPD nebo Trikolóra. To mně není sympatické.

Myslíte si, že strany, například ty z koalice SPOLU, mohly udělat ve svých kampaních něco jinak, aby byly průraznější?

V senátních volbách určitě. Možná, že se mohly spojit tam, kde v podstatě proti sobě kandidovaly, jako například v Olomouci, kde proti sobě stály ODS a KDU-ČSL. Myslím, že se i v tomto směru mohly spojit. A rozhodně nepočínat si tak jako například v Karlovarském kraji, kde proti sobě dlouho bojovali lidi ze STANu a dopadlo to pak špatně pro všechny. Takže tam si myslím, že jednota by byla více na místě.

A koho byste nejraději uvítal jako primátora Prahy?

Já jsem samozřejmě kandidát SPOLU, takže ctím svou ideovou spojitost s nimi. Byl bych rád, kdyby SPOLU ze svých řad vygenerovalo primátora. Aby v čele zůstal pan Hřib, bych si asi moc nepřál.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články