Hrobů je mnoho, exhumace potrvá týdny, říká starosta Izjumu o pohřebišti zavražděných civilistů

Volodymyr Zelenskyj při návštěvě osvobozeného Izjumu (Kancelář prezidenta Ukrajiny / se souhlasem)

Volodymyr Zelenskyj při návštěvě osvobozeného Izjumu | FOTO: Kancelář prezidenta Ukrajiny / se souhlasem

Exhumování těl z hromadného pohřebiště nalezeného ve východoukrajinském Izjumu bude pokračovat nejspíš další dva týdny. Uvedl to v neděli 18. září starosta nedávno osvobozeného města Valerij Marčenko. Podle serveru Kyiv Independent mají úřady informace o existenci dalších pohřebišť, po kterých pátrají.

O nálezu provizorního pohřebiště se zhruba 450 hroby informovala ve čtvrtek místní policie i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Většina těl patří civilistům a většina z těch zatím exhumovaných nese stopy mučení, uvedl gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Do města, které ukrajinské síly osvobodily od ruských okupačních jednotek teprve minulý týden, plánuje vyslat misi OSN.

()

“Na exhumacích se podílí velké množství lidí. Vykopávají pohřbené, kteří jsou, když je to možné, ihned identifikováni. Všechna těla jsou následně posílána do Charkova,” uvedl starosta Marčenko. Tyto práce podle něj nejspíš potrvají další dva týdny, protože hrobů je velké množství. “Nové jsme zatím neobjevili, ale máme informace, že existují, takže se po nich pátrá,” dodal.

Rusko v noci na dnešek pokračovalo v ostřelování měst a obcí v mnoha částech Ukrajiny. Jak informoval charkovský gubernátor Syněhubov, ruská palba v sobotu usmrtila čtyři zdravotníky, kteří se snažili evakuovat psychiatrickou nemocnici v oblasti. Dva pacienti utrpěli zranění. Noční ostřelování zasáhlo rovněž nemocnici v jihoukrajinském Mykolajivu a nedaleké město Nikopol. Zraněno bylo několik lidí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články