Ministr obrany Sergej Šojgu před několika dny podepsal rozkaz, podle kterého musí všechny ruské dobrovolnické jednotky podepsat smlouvy s ministerstvem obrany do 1. července. Jevgenij Prigožin prohlásil, že jeho Skupina Wagner tak neučiní. O konfliktu referuje ruský deník Meduza.io sídlící v Lotyšsku.
Podle Prigožina, když se „vlast dostala do potíží“ a potřebovala pomoc od wagnerovců, Vladimir Putin jim slíbil „všechny sociální záruky“.
„Jsem připraven zabezpečit bojovníky ČVK Vagner (takto se v ruské verzi název jeho soukromé armády uvádí, pozn. red), ale dnes tam jsem a zítra nejsem. A proto se samozřejmě stát musí podílet na sociálních zárukách pro veterány, pro bojovníky, kteří plnili úkol. Takže když jsme se začali účastnit této války, nikdo neřekl, že jsme povinni podepsat smlouvy s ministerstvem obrany. Nikdo z bojovníků ČVK Vagner není připraven vrátit se na cestu hanby. A tak nikdo nebude uzavírat smlouvy,“ cituje Prigožina jeho tisková služba.
Prigožin také doufá, že Státní duma a Vladimir Putin „najdou kompromisní řešení“, aby žoldnéři wagnerovců dostali sociální záruky a doklady jako bojovníci.
„Mám 20 tisíc mrtvých, ti také musí podepsat smlouvu s ministerstvem obrany? Dnes bojujeme, řekli nám, abychom podepsali smlouvu s ministerstvem obrany. S kým nám zítra řeknou, abychom podepsali smlouvu?“ ptá se Prigožin. Dodal, že ministerstvo obrany je „důležitým státním orgánem, důležitou strukturou“, ale „pokud je privatizováno skupinou soukromých osob, neznamená to, že bychom se na tomto zločinu měli podílet“.
Dne 13. června při setkání s „válečnými zpravodajci“ Vladimir Putin prohlásil, že je třeba uvést status wagnerovců a dobrovolnických jednotek do souladu se „zdravým rozumem, zavedenou praxí a zákonem“, takže budou muset uzavírat smlouvy s Ministerstvem obrany Ruské federace. „To je jediný způsob, jak zajistit sociální záruky (pro žoldáky), protože pokud není uzavřena smlouva se státem, smlouva s ministerstvem obrany, pak není právní důvod pro sociální záruky ze strany státu. To je třeba udělat, a to co nejdříve,“ řekl Putin.
Prigožin před několika dny ujistil, že wagnerovci budou i nadále koordinovat své akce na frontě s generálem Surovikinem, protože je to „inteligentní, kompetentní a zkušený vojenský velitel“, který zadává reálné úkoly. Podle Prigožina nejsou jednotky ministerstva obrany schopny efektivně plnit své úkoly právě proto, že velitelé nemají potřebné odborné znalosti. Podřídit se nechce ani pod hrozbou zbavení přísunu munice.
Zvláštnost Wagnerovy skupiny (ČVK Vagner) je v tom, že soukromé armády v Rusku existovat nesmí. Prigožinovi bojovníci ale působí v Africe i v Sýrii a po neúspěších ruské armády byli povoláni také na Ukrajinu. Má se za to, že plní ty úkoly, ke kterým se Rusko nechce oficiálně hlásit, a proto v podstatě ilegální status skupiny nikdo moc nezmiňuje. Až do války na Ukrajině oficiální místa popírala, že by měla s aktivitami žoldnéřů něco společného. Wagnerovci byli v bojích na Ukrajině úspěšnější než řádná armáda, což Prigožinovu pozici posílilo. Jeho otevřená kritika neschopnosti generálního štábu a obvinění, že ministerstvo obrany začalo žoldnéřům upírat dodávky munice, ale znovu nastolily otázku právní situace této skupiny. Spekuluje se o možných politických ambicích Prigožina pro případ, že by Putin z funkce odešel nebo byla jeho pozice oslabena.
Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov je dalším mužem, který má na Ukrajině své jednotky. Prigožina za jeho postoje kritizoval a sám vsadil na loajalitu ke kremelskému vůdci.
„Není pochyb o tom, že prezident Vladimir Putin sehrál významnou roli při vzniku silného a suverénního moderního Ruska. Díky jeho moudré politice s pevnou vůlí se Rusko vyhnulo osudu vazala kolektivního Západu a Evropy a zachovalo si právo být nezávislou mocností na mezinárodní politické scéně. Dnes je naší svatou povinností milovat a opatrovat vlast a dělat vše, co je v našich silách, abychom dosažené úspěchy ještě zvětšili. Proto se musíme semknout kolem prezidenta a pomoci mu učinit naši zemi ještě silnější a mocnější,“ napsal Kadyrov na telegramu 12. června.