Hrozí únik radiace z Černobylu, varují Ukrajinci. Obavy nejsou na místě, zaznívá

Jadernou elektrárnu v Černobylu Rusové za pomoci ukrajinských kolaborantů na čas obsadili (AdobeStock)

Jadernou elektrárnu v Černobylu Rusové za pomoci ukrajinských kolaborantů na čas obsadili | FOTO: AdobeStock

Černobylská jaderná elektrárna, která je pod kontrolou ruské armády, může údajně opět zamořit okolí radiací. Podle Ukrajiny, která žádá Rusko, aby mohla opravit zdejší elektrické vedení, poškozené při bitvě o Černobyl, je hrozba reálná v řádu dní. Ozývají se však hlasy, které takové obavy nesdílí.

Ukrajina ve středu požádala Rusko o dočasné příměří. Chce totiž poslat své odborníky do černobylské jaderné elektrárny, aby zde opravili poškozené vysokonapěťové vedení.

()

Státní jaderná společnost Energoatom podle agentury Reuters varuje, že pokud se v elektrárně nepodaří ochladit vyhořelé jaderné palivo, může se z něj uvolnit radiace. Ministr zahraničí Dmytro Kuleba na Twitteru napsal: “Celé napájecí vedení jaderné elektrárny Černobyl a všechna její jaderná zařízení, ovládaná ruskou armádou, byla poškozena. Černobyl je bez energie. Vyzývám celé mezinárodní společenství, aby okamžitě vyzvalo Rusko, aby zastavilo palbu a umožnilo opravářům co nejdříve obnovit dodávky elektřiny.”

V dalším příspěvku na sociální síti uvedl, že náhradní generátory jsou schopny pohánět elektrárnu ještě další dva dny. Poté, podle Kuleby, dojde k odstavení chladicího systému skladu vyhořelého jaderného paliva, což zvýší hrozbu úniku radiace. “Ruská barbarská válka ohrožuje celou Evropu. Putin to musí okamžitě zastavit!” dodal ukrajinský ministr.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii se však snaží tato slova mírnit. „Tepelné zatížení bazénu pro skladování vyhořelého paliva a objem chladicí vody v černobylské jaderné elektrárně jsou dostatečné pro efektivní odvod tepla bez nutnosti dodávky elektrické energie,“ uvedla MAAE v oficiálním prohlášení. 

S tím Energoatom nesouhlasí a upozorňuje, že vyhořelé palivo je nutné udržet v chladu, jinak hrozí „únik radioaktivních látek do životního prostředí”. Ve svém prohlášení píše, že radioaktivní mrak by mohl být větrem zanesen do dalších oblastí Ukrajiny, Běloruska, Ruska a Evropy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]