Hrozí válka? USA varují spojence před možnou invazí Ruska na Ukrajinu

Ruský prezident Putin na oslavě Dne vítězství v Moskvě (9. 5. 2021) (ČTK/AP/Mikhail Metzel)

Ruský prezident Putin na oslavě Dne vítězství v Moskvě (9. 5. 2021) | FOTO: ČTK/AP/Mikhail Metzel

Spojené státy varují své spojence v Evropské unii, že Rusko možná zvažuje invazi na Ukrajinu. Mezi Moskvou a Unií panuje napětí kvůli migrantům na polsko-běloruské hranici a dodávkám energie.

Web Bloomberg.com píše, že podle několika osob obeznámených se současnou situacií Washington pozorně sleduje hromadění ruských sil u ukrajinských hranic. Američtí představitelé informovali své protějšky z EU o obavách z možné vojenské operace.

Týdeník FORUM (Lucie Batková / FORUM 24)

Domnívají se, že USA mají informace, které ještě nesdělily evropským vládám. K tomu by muselo dojít před přijetím jakéhokoli rozhodnutí o kolektivní reakci. Podle úředníků obeznámených s úvahami administrativy jsou podloženy veřejně dostupnými důkazy.

„Jeden z představitelů Bílého domu ve čtvrtek večer uvedl, že USA konzultují hromadění sil se spojenci, považují Ukrajinu za partnera a odsuzují veškeré agresivní akce Ruska. Rusko tvrdí, že vojenské nasazení na jeho území je vnitřní záležitostí, popírá jakékoli agresivní záměry a obviňuje USA z provokace, protože tento týden vpluly válečné lodě do Černého moře v blízkosti jeho území. Rubl v důsledku této zprávy oslabil a vůči dolaru klesl o 0,5 % na šestidenní minimum,“ uvádí Bloomberg.com.

Podobné napětí vypuklo na jaře, kdy Rusko u hranic s Ukrajinou shromáždilo až 100 000 vojáků, tanků a válečných letadel. Krizi zmírnil telefonát amerického prezidenta Joe Bidena Vladimiru Putinovi s nabídkou summitu, který se pak uskutečnil v červnu.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

„Poslední ruský přesun vojsk a tanků směrem k Ukrajině podnítil ředitele CIA Billa Burnse, aby tento měsíc navštívil Moskvu, kde telefonicky hovořil s Putinem. Německá kancléřka Angela Merkelová ve středečním telefonátu rovněž požádala Putina, aby využil svého vlivu na ruského spojence Bělorusko k zažehnání krize kvůli tisícům migrantů z Blízkého východu, kteří se snaží překročit hranice s Polskem a dostat se do EU. Putin to odmítl.“

Jak jsme tu již uvedli, v pondělí mluvčí amerického ministerstva obrany, admirál John Kirby, oznámil, že Pentagon „si je vědom veřejných zpráv o neobvyklé aktivitě ruské armády poblíž Ukrajiny“. Satelitní snímky zachytily ruskou armádní techniku – samohybná děla, tanky a bojová vozidla pěchoty, jak se dala do pohybu z výcvikového areálu vzdáleného asi 300 kilometrů od ukrajinských hranic. Ministerstvo obrany v Kyjevě v pondělí uvedlo, že o žádných větších přesunech ruských jednotek či zbraní poblíž hranic nic neví, v úterý už ale úřady informovaly o svých odhadech, že poblíž hranice, na okupovaných územích a v Černém moři je asi 90 tisíc ruských vojáků, píše americká CNN.

Stanice RFE/RF popisuje situaci na bělorusko-polské hranici: „Stovky migrantů uvíznuvších na běloruských hranicích v mrazivých teplotách a s nedostatkem jídla se pokusily proniknout do Polska, člena EU, což vyvolalo varování, že by se krize mohla změnit ve vojenskou konfrontaci. Varšava obvinila Bělorusko z páchání terorismu kvůli jeho roli v eskalujícím hraničním sporu, zatímco Evropská unie se přiblížila k potrestání Minsku za vyprovokování krize. Běloruský silák Alexandr Lukašenko zase pohrozil, že v odvetě za jakékoli nové sankce přeruší dodávky plynu do Evropy.“

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov přesouvá veškerou odpovědnost na Západ: „V této situaci je třeba se vyvarovat dvojích standardů a použít společný přístup v tom, co se týká postoje zemí Evropské unie,“ řekl Lavrov na úterní tiskové konferenci. „Je nepřípustné používat rozdílné standardy vůči Polsku a Itálii, když Brusel zvažuje otázku, jak se Varšava a Řím chovají v souvislosti s přílivem migrantů. Je také nutné vyhnout se dvojím standardům ve vztahu k zemím, odkud uprchlíci přicházejí.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]