Hrozí, že se o Vánocích všechno zavře, varuje Válek. Situace podle něj smrdí

Vlastimil Válek (TOP 09) (Vlastimil Válek / poskytnuto pro FORUM 24)

Vlastimil Válek (TOP 09) | FOTO: Vlastimil Válek / poskytnuto pro FORUM 24

Horký kandidát na ministra zdravotnictví a místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek varuje před nárůstem počtu nakažených covidem-19. Podle něj hrozí, že na konci listopadu budeme mít 15 až 20 tisíc případů denně. V takovém případě by o Vánocích mohly být opět omezeny služby, řekl v rozhovoru pro Echo24.cz.

Já už nechci přijít o další Vánoce, o další Velikonoce. Ale teď to tím smrdí. Pokud budeme mít do konce listopadu 15, 20 tisíc pozitivních denně, pokud budeme mít, tak jak Duškovi (ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek, pozn. red.) z nejpesimističtějších predikcí vychází, v nemocnicích a na JIPkách polovinu čísel z nejhorších loňských měsíců, tak skutečně hrozí, že na Vánoce zase budou zavřené obchody a všechno,“ prohlásil v rozhovoru Válek.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Na Vánoce se totiž podle jeho slov lidé navštěvují a jsou podložím pro nárůst infekcí. „Systém musí být připravený na to, že po Vánocích se zvýší počet pozitivních a on to zachytí,“ pokračoval Válek, který je možným budoucím ministrem zdravotnictví v nové vládě Petra Fialy.

Válek zároveň prozradil, že má vnitřně obrovský problém s restrikcemi a nařizováním. „Medicínsky chápu, že v určité fázi je potřeba si vybrat mezi dvěma zly. Jedno je, že nízkou proočkovaností poškodím pacienta, který se přitom chránit chce. Druhé zlo je někomu něco nařídit proti jeho vůli,“ řekl webu.

„Asi jsou možná nějaká omezení komfortu typu: Nepůjdeš do divadla, když nejsi naočkovaný. Už s tím mám problém. Ale pokud by to vedlo k tomu, že část váhajících přesvědčíme, tak možná jo. Zato vyhazovat někoho z práce proto, že není naočkovaný, je jednak nerealizovatelné, jednak strašně daleko od toho, kde já mám hranici,“ vysvětlil Válek.

Předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek (ČTK)

Testování v Česku jen za pondělí odhalilo 7591 nových případů covidu-19. Jde o nejvyšší nárůst od 30. března, kdy bylo infikovaných 8640. Minulé pondělí bylo nových případů asi o 3300 méně. Data na webu ministerstva zdravotnictví rovněž ukazují rychlý nárůst hospitalizovaných s covidem. V neděli úřady hlásily 1628 pacientů, za pondělí to bylo už 1813. Ve vážném stavu je aktuálně 256 lidí.

Nejvyšší denní nárůst za více než půl roku je hlášený i přesto, že po aktuálním zrušení bezplatného preventivního testování především pro neočkované počet provedených testů poklesl – těch antigenních testovací místa za první listopadový den vykázala necelých 40 tisíc, PCR přes 55 tisíc. Minulé pondělí bylo antigenních testů provedeno podle údajů ministerstva přes 62 tisíc, PCR přes 40 tisíc.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články