Hrozí, že se ohniskem nákazy stane celá země, varuje Fiala

Archiv ODS

Předseda ODS Petr Fiala | FOTO: Archiv ODS

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) bagatelizuje problém na Karvinsku, kde přibývá lidí nakažených koronavirem. Na celou situaci velmi kriticky reaguje opozice, podle níž vláda nedokáže problém efektivně řešit.

„Situace na Karvinsku je ‚pod kontrolou‘ a ‚není závažná‘, tvrdí Adam Vojtěch. Až na to, že každý den jsou nové případy COVID-19 a stále více států nás vyřazuje ze seznamu bezpečných zemí. Vláda je ‚v pohodě‘, ale jinak už bohužel nikdo. Je to neobhajitelná bezradnost vlády,“ napsal na twitteru předseda ODS Petr Fiala. „Pokud vláda nedokáže navrhnout a realizovat přesvědčivá účinná opatření pro lokální ohniska (jako nyní na Karvinsku), tak nám hrozí, že se ohniskem může stát celá republika,“ dodal.

Pavel Hofman

Vojtěch šéfa ODS vzápětí obvinil z „politikaření“. „Opozice by měla přibrzdit ve svých vyjádřeních, méně politikařit a více poslouchat odborníky. Zaprvé se počet nově pozitivních případů v čase snižuje, ale především jde o bezpříznakové jedince, rizikové skupiny jsou zasaženy zcela minimálně, nezvyšuje se počet hospitalizovaných,“ tvrdí Vojtěch ve své odpovědi.

Bezpříznakovost ovšem není z hlediska šíření nákazy žádné pozitivum, ba právě naopak. A že jsou rizikové skupiny, tedy staří a nemocní lidé, prozatím „zasaženy zcela minimálně“, neboť obvykle nepracují v uhelných dolech, není rozhodně zásluha ani ministerstva zdravotnictví, ani jemu podřízených hygieniků.

Fiala není jediný, kdo se proti Vojtěchovi ozval. „Tak nám Adam Vojtěch v rozhovoru na Novinkách de facto říká, ze situace na Karvinsku nejde za vládou. Jistě, za tou jde jen pozitivní PR. A kdo je akcionářem v OKD? Kdo tu zaspal? Co nám k tomu řekne nyní zalezlý Andrej Babiš?“ ptá se Pavel Telička, bývalý europoslanec a místopředseda Evropského parlamentu za hnutí ANO, dnes šéf opozičního hnutí Hlas.

„Litovel ohradili během pár hodin kvůli několika případům COVID-19. Na Karvinsku je jich několik stovek, každý den nové přibývají a nic se neděje. Vláda odborníků v praxi. Kde je ta inteligentní karanténa?“ uvedl europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner