Hrubý nátlak na Babišova vyšetřovatele. GIBS ho prověřuje v kauze, která už jednou byla odložena

ČTK

Policejní vyšetřovatel kauzy Čapí hnízdo Pavel Nevtípil | FOTO: ČTK

Vyšetřovatel Čapího hnízda Pavel Nevtípil se octl pod hrubým nátlakem. GIBS prověřuje informace z rozsudku Vrchního soudu v Praze v kauze Neograph, zpochybňující jeho nestrannost. Ve stejné věci ovšem už jednou proběhlo vyšetřování a bylo odloženo. Jde tedy v první řadě o skandální snahu Nevtípila znevěrohodnit.

ČTK

Skutečnost, že v případu podezřelé evropské dotace pro farmu Čapí hnízdo přituhuje a že se o jejího hlavního vyšetřovatele zajímá Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), potvrdila deníku FORUM 24 její mluvčí Ivana Nguyenová.

Čistky v policii fungují

Pro současné poměry je vypovídající, že se na inspekci v této věci obrátili Nevtípilovi nadřízení z pražské policie poté, co z ní odešli bývalý ředitel Miloš Trojánek a nedávno i jeho náměstek Ivan Smékal, kteří práci vyšetřovatelů Čapího hnízda obhajovali. Ostatně i nového ředitele GIBS Radima Dragouna dosadila Babišova výběrová komise po doporučení spřízněné skupiny policistů a státních zástupců.

Důvodem aktivity GIBS  jsou některé citace v rozsudku Vrchního soudu v Praze v kauze, kde figuruje Vladimír Sitta mladší. Soudkyně Kateřina Jonáková v něm až příliš nápadně a obsáhle napadá integritu jejího vyšetřovatele Pavla Nevtípila a zpochybňuje jeho nestrannost. Mimo jiné spekuluje o tom, že „plnil vůli osob“ spojených s lobbistou Rittigem, což nebylo nikdy prokázáno. Familiérní výroky z odposlechů na adresu vyšetřovatele nemohou být důkazem, že s ním nebo jeho okolím měl kdokoli osobní vazby.

„Mohu potvrdit, že jsme tento rozsudek obdrželi. Vzhledem k tomu, že momentálně probíhá jeho detailní analýza, nebudeme k této věci poskytovat bližší informace,“ sdělila deníku FORUM 24 mluvčí Nguyenová.

Chystá se sdělení obvinění?

Tento vývoj nahrává starším spekulacím šířeným okruhem ANO, že bude vyšetřovateli Čapího hnízda sděleno obvinění. Jaroslav Faltýnek už dříve hovořil o tom, že dostane vrchního komisaře Nevtípila „do tepláků“, a v posledních dnech tyto výhrůžky nabývají konkrétní podoby.

Situace by v normálních poměrech neměla být tak horká. V roce 2014 probíhalo v téže věci prověřování na základě trestního oznámení Vladimíra Sitty mladšího kvůli údajné podjatosti vyšetřovatele Nevtípila. Pro nedostatek důkazů bylo téhož roku odloženo.

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová přitom do této doby považovala vyšetřování Čapího hnízda za zcela regulérní. Vůči vrchnímu komisaři Nevtípilovi nevznášela žádné profesní námitky, ačkoli jí musely být informace uvedené v rozsudku známy.

Prověřování je zřejmě nedůvodné

Zahájení úkonů GIBS je proto v tuto chvíli velmi rozporuplné. Aby mohlo prověřování ve stejné věci hodnověrně pokračovat, musely by být známy nové důkazní skutečnosti. V rozsudku Vrchního soudu však uvedeny nejsou. Soudkyně Jonáková pouze dedukuje ze starších zjištění a odposlechů, které byly známy již v roce 2014, a nevedly k Nevtípilově obvinění.

Nové prověřování tohoto případu je proto podle standardních kritérií nedůvodné a státní zástupce by měl záznam o zahájení úkonů zrušit. Nedá se však předpokládat, že to minimálně v dohledné době udělá. Existuje totiž řada časově do sebe zapadajících indicií nasvědčujících tomu, že se tento útok chystal dlouho a je pečlivě řízený.

Tunelování Neographu

Sittově kauze Neograph se dlouhodobě věnují média Agrofertu, zejména Lidové noviny. Andrej Babiš je o tomto případu velmi detailně informován a často jej používá jako důkaz o údajném zmanipulování kauzy Čapí hnízdo. „Dostal to ten správný detektiv,“ tvrdí a stále opakuje, že jde o objednaný politický proces.

Obchodní spor dvou klanů ve společnosti Neograph je přitom relativně banální a nejde v něm o vysoké částky. Tuto společnost vlastnili z poloviny otec a syn Sittové, zatímco druhou polovinu vlastnil Jan Janků, napojený na advokáty, kteří mají blízko k lobbistovi Rittigovi. K následným soudním sporům mezi nimi došlo poté, kdy začal Sitta mladší spolupracovat s policií v případu údajného tunelování pražského Dopravního podniku.

Městský soud v Praze dal obžalobě dvakrát za pravdu a Sittu mladšího potrestal roční podmínkou. Odvolací Vrchní soud však byl jiného názoru a jeho rozhodnutí přišlo jako na zavolanou loni v říjnu týden před zahájením soudního líčení v jízdenkové kauze Dopravního podniku. V ní figuruje i Rittig a rovněž jako Sittův případ je pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Sitta mladší v této věci figuruje jako hlavní svědek obžaloby a bylo by jistě nemilé, kdyby vystupoval jako pravomocně odsouzený podvodník. Zpochybnění Nevtípila v rozsudku je „vedlejším“, ale zjevně významným produktem jeho případu. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však podal dovolání, takže Sittova kauza ještě není zcela uzavřena.

Babišův chráněnec

Sitta mladší je považován za Babišova chráněnce. V květnu 2016 o něm Lidové noviny spekulovaly jako o kandidátovi na post ředitele Státní tiskárny cenin. Nakonec tomu zabránilo jeho trestní stíhání, i když tehdejší ministr financí by nebyl proti, a Sittu označil za „poctivého člověka, kterého poškodili policisté“.

ČTK

Loni v prosinci informoval o „reputačním problému“ Pavla Nevtípila portál iRozhlas, který si rozsudek Vrchního soudu sám iniciativně vyžádal. Role jeho redaktora Ondřeje Golise se opakuje i v aktuálním zveřejnění nikoli náhodného zásahu inspekce proti Nevtípilovi.

Je opravdu zvláštní, že mluvčí GIBS poslala deníku FORUM 24 odpověď na dotaz, zda jsou pravdivé informace o prověřování Pavla Nevtípila, až několik hodin poté, co ji ve stejném znění zveřejnil iRozhlas. Žádost o vyjádření jí přitom byla zaslána předchozího dne dopoledne, kdy mluvčí redakci pouze vzkázala, že pošle reakci až následujícího dne.

Babiš je podezřele klidný

Exkluzivní informace Ondřeje Golise, dříve redaktora Lidových novin a novináře, o němž se tradují velmi dobré vztahy mimo jiné s pražským vrchním státním zastupitelstvím, jsou dalším dílkem pozoruhodné mozaiky ve vývoji kauzy Čapí hnízdo. Toto prověřování navíc přichází v době, kdy ještě nebylo ukončeno vyšetřování dotačního podvodu.

Závěrem lze jen zopakovat, že prověřování staré, už jednou odložené kauzy by mělo být bez nových pádných důkazů dozorovým státním zástupcem odloženo. Nacházíme se však v situaci, kdy do státních a bezpečnostních struktur stále více prorůstá vliv vůdce hnutí ANO za ostudné asistence Hamáčkovy ČSSD, která hraje o život.

Samotný premiér Andrej Babiš je v poslední době, co se týká jeho kauzy a celkového stavu v justici a policii, podezřele klidný.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner