Hrušínský píše Zemanovi: Ocitl jste se mezi těmi, proti kterým jsme v roce 1989 bojovali

Divadlo Na Jezerce

Jan Hrušínský | FOTO: Divadlo Na Jezerce

Ředitel Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský poslal prezidentu Miloši Zemanovi záznam večera ke stému výročí ČSR a 50. výročí srpnové okupace Res publica neboli Věc veřejná. Jelikož nedostal žádnou odpověď, zveřejňujeme otevřený dopis v plném znění spolu s ukázkou zmiňovaného představení.

Vážený pane prezidente,

přijměte od našeho divadla záznam představení Res publica III, které jsme uvedli 16. listopadu tohoto roku ke stému výročí vzniku ČSR, k padesátému výročí srpnové okupace v roce 1968 a k výročí listopadových událostí v roce 1989. V původním pořadu Res publica II, který jsme uváděli v roce 1989 v Realistickém divadle, jste vystoupil jako náš host. V létě 1989 nás zaujal Váš článek v Technickém magazínu Prognostika a přestavba a bylo nám ctí být s Vámi na jednom jevišti. Váš článek citovaly rozhlasové stanice Svobodná Evropa i Hlas Ameriky. Slova, která jste napsal o zaostávání Československa a faktickém krachu myšlenky komunismu, pokud si dobře vzpomínám, byla nejen inteligentní, ale i odvážná. Tenkrát jsme Vám je věřili. 

Po vzniku Občanského fóra (byl jsem 19. listopadu 1989 při jeho založení) a po svobodných volbách v červnu 1990 jste společně s mým otcem působili ve Federálním shromáždění. Vím, že si Vás můj otec tehdy vážil a považoval Vás za slušného člověka. Nemusím Vám jistě popisovat, jakým problémům byl v sedmdesátých letech vystaven a co všechno mu bylo ve jménu socialismu a přátelství se Sovětským svazem zakazováno. Nejabsurdnějším z mnoha zákazů bylo zřejmě odepření prodloužit mu rybářský lístek a lovecké oprávnění.  

V poslední době, vážený pane prezidente, myslím na to, co by asi můj táta řekl Vašemu pojetí výkonu funkce prezidenta České republiky. Vaší náklonnosti k Rusku i Číně. Ke komunistům a neonacistům. Co by řekl Vaší ochotě zavírat oči nad ruským okupováním jiných zemí. Co by si myslel o ohýbání Ústavy podle Vašich momentálních potřeb či o Vaší fascinaci lidmi, kteří ne vždy jednají v souladu s trestním právem.  Co by si asi pomyslel o mnoha Vašich činech, které se neslučují s Vaším Slibem prezidenta republiky.  

Před několika lety jste navštívil Divadlo Na Jezerce. Tleskal jste nadšeně ve stoje a napsal jste do naší Knihy hostů bonmot, že jsme dobré divadlo, protože nemáme žádné dotace. A že bychom právě proto měli dotace dostat. Přesto jsem Vás, jak jistě víte, nikdy o pomoc k získání dotací pro divadlo nepožádal. Chtěl bych Vás ale požádat, abyste ve zbývajícím čase Vaší funkce naplnil prezidentský slib a pokusil se stát prezidentem nejen Vašich voličů (2,8 mil.), ale všech 10,5 mil. občanů ČR, jak jste již dvakrát přísahal na svoji čest a svědomí.

Podíváte-li se na přiložený záznam pořadu Divadla Na Jezerce Res publica III, zjistíte, že jste se po třiceti letech ocitl v řadách těch, proti kterým jsme v listopadu 1989 společně protestovali. Vlastně mě mrzí, že využívám možnosti svobodně psát, co si myslím, abych komentoval právě Vaše současné chování. Věřte mi, byl bych raději, kdybyste se jako prezident České republiky nevymezoval proti občanům vlastní země, ale proti skutečným nepřátelům. Dnes už bohužel vím, že to nemáte a možná jste neměl v úmyslu ani v létě 1989, kdy Vám z nějakého důvodu, který nechci raději domýšlet, bylo v komunistickém Československu umožněno psát o krachu komunismu. 

S pozdravem a přáním zdraví

Jan Hrušínský,

principál Divadla Na Jezerce

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner