Hrušínský se ohradil proti článku z Babišova webu. Jeho vyjádření zneužili dezinformátoři

Jan Hrušínský  (ČTK)

Jan Hrušínský | FOTO: ČTK

Ředitel Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský se ve svém vyjádření vymezil proti článku Babišova serveru iDNES.cz, v němž byla jeho slova spojena s výzvou Oldřicha Lichtenberga k rezignaci ministra kultury Lubomíra Zaorálka. Hrušínský má za to, že jeho slova byla zneužita, a proto zveřejňujeme jeho reakci v plném znění.

Nestačil jsem se divit, když jsem se 10. dubna na iDnes dočetl, že jsem vyzval ministra kultury Zaorálka k demisi. Titulek zněl Soukromá divadla chtějí Zaorálkovu hlavu. Není socialismus, říká Hrušínský. Redaktorka iDnes mi den před tím položila otázku, na kterou jsem odpověděl – a která se ani v nejmenším netýkala odstoupení ministra Zaorálka. Mělo jít pouze o moji reakci, zda a proč jsem (ne)spokojen s rozhodnutím vlády o podpoře kultury. Editor Babišova webu iDnes spojil moji odpověď s výzvou k rezignaci ministra kultury, se kterou přišel Oldřich Lichtenberg z Divadla Broadway. O výzvě jsem nevěděl. O. Lichtenberg mě pouze v SMS informoval o nespokojenosti divadel Broadway, Kalich, Studio Dva, Hybernia a dalších s rozhodnutím ministerstva o pomoci kultuře. S tím se ztotožňuji.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Lubomír Zaorálek zveřejnil na svém FB i Twitteru status nazvaný „Reakce na výzvu O. Lichtenberga“. Nikoli Hrušínského. Vzápětí napadl podnikatele, že si z kultury dělají byznys. Pro mě stejně nepřijatelné tvrzení, jako když jiný ministr ČSSD řekl, že živnostníci jsou paraziti. Manipulace titulku iDnes se okamžitě chopila Trikolóra Klause ml. a v dezinformačních Parlamentních listech její člen napsal, že „principál Hrušínský volá po demisi ministra Zaorálka“, a článek nazval „Hrušínský má hlad“. Ještě manipulativnější je rozhovor Jany Machalické s Lubomírem Zaorálkem v Lidových novinách ze dne 14. dubna 2020. Machalická píše, že Hrušínský „žádá odvolání ministra“, a ministr říká, že „Hrušínský je arogantní a vyhrožuje“. Ani jeden nemá pravdu a ani jeden si tuto skutečnost neověřil. Pouze oba v mém případě lžou, a tím se dopouštějí pomluvy. Přitom není bez zajímavosti, že Jana Machalická mi soukromě 18. 1. 2013 napsala – cituji: „Neprezentuji žádné neověřené domněnky.“

Redaktorka iDnes mě požádala doslova „o reakci, zda a proč jste (ne)spokojen s rozhodnutím vlády o podpoře kultury“. Odpověděl jsem takto: „Nevím ani, zda se mi chce tento dokument komentovat, protože Divadla Na Jezerce se týkají jen poslední dva řádky, kde se dozvídám, že si mohu vzít půjčku v bance nebo že mi stát umožní zaplatit nájem o něco později. Skutečnost, že budu mezitím veden jako dlužník a do konce roku budu muset vzniklý dluh v řádech statisíců korun zaplatit, za pomoc kultuře nepovažuji. Za sedmnáct let nezískalo Divadlo Na Jezerce ani jednou grant ministerstva kultury a pan ministr Zaorálek, pokud vím, v DNJ nikdy nebyl a netuší tedy, o jaké divadlo jde. Stovky milionů z uvedeného programu si rozdělí okruh stejných lidí, kteří si za posledních dvacet let rozdělili miliardy korun, a skončí na účtech stejných divadel, která se svěřenými prostředky hospodaří tak, že, jak dále vyplývá z dokumentu, nebyla schopna ani s těmito stovkami milionů dotací vytvořit rezervu pro případ podobné katastrofy, jakou působí čínský virus v naší zemi. Česká kultura existuje celá léta i bez ministerstva kultury. Pan Zaorálek přehlíží fakt, že už třicet let nežijeme v socialistickém zřízení a součástí kultury jsou – stejně jako všude v civilizovaném světě – soukromé subjekty, které v euroatlantickém prostoru tvoří základ kvality života.“  

O výzvě k odstoupení pana Zaorálka jsem se ale dozvěděl až z článku na iDnes „Soukromá divadla chtějí Zaorálkovu hlavu. Není socialismus, říká Hrušínský“. Kdysi MAFRA patřila k nejsolidnějším médiím. Ale to už je dávno. Je mi úplně jedno, jestli „kulturu“ vede pan Zaorálek nebo někdo jiný. Na práci Divadla Na Jezerce to nemá žádný vliv. Divadlo Na Jezerce ani jednou za 17 let grant ministerstva kultury neobdrželo. Když se Lubomír Zaorálek stal ministrem kultury, prohlásil, že kultura je jako tající Antarktida – mizí nám před očima. A také řekl, že způsob, jakým kulturu financujeme, míří k jejímu zániku (uvedl pro E15 16. 9. 2019). Financování nezměnil.

Vadí mi, že díky dotacím a grantům pro stále stejné příjemce nejen z MK ČR, ale i z hl. města Prahy, jsou v České republice narušovány rovné podmínky a svobodné podnikatelské prostředí. Chápu, že smysl médií je v konfrontování různých názorů, a vždy ochotně novinářům odpovídám. Vadí mi ale lež a manipulace, zvláště když se dotýkají mého jména.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]