Hrušínský se omluvil za status o koronaviru. Svoboda je stejně drahá jako zdraví, píše

Jan Hrušínský  (ČTK)

Jan Hrušínský | FOTO: ČTK

Herec a ředitel Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský se omluvil za svá slova, která zveřejnil na facebookovém profilu na počátku koronavirové krize v Česku. Napsal tehdy o tom, že vláda svým nařízením o zákazu konání akcí likviduje divadla a také nepohodlné lidi. Od té doby čelí masivní kampani zejména dezinformačních médií a mnoha útokům.

„Vážím si každého člověka, který prezentuje svůj názor slušnou formou a je připraven za něj nést odpovědnost. Je mi teď jasné, že jsem v nesprávný čas použil nesprávná slova, která mohou být použita jako zbraň. V situaci, kdy i stát, respektive jeho představitelé, tvrdili, že v případě koronaviru o nic vážného nejde, jsem použil příměr o ,lehké chřipce‘. S ohledem na všechny nemocné a na ty, kteří se o ně starají, se za svůj rychle vyřčený výrok omlouvám,“ píše Hrušínský.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Ředitel divadla si uvědomuje, že jeho slova byla nepatřičná, avšak reakce různých dezinformačních médií na něj tvrdě dopadá. „Chtěl bych zdůraznit, že v souvislosti s mým facebookovým prohlášením vychází každý den nespočet článků, jejichž obsah se v drtivé většině nezakládá na pravdě a dovídám se o nich až jako každý jiný čtenář. Titulky vytržené z kontextu jsou určeny k větší čtenosti a tím k ovlivnění veřejného mínění. Jsem si vědom odpovědnosti za slova, která jsem napsal. Nevyjadřoval jsem jimi strach o sebe, ale o své zaměstnance a spolupracovníky,“ uvádí Hrušínský.

Status, který napsal v souvislosti s koronavirem, byl ovlivněn frustrací z politické situace v České republice. „Všechno v posledních letech posuzuji optikou politické situace v naší zemi – také z obavy, že bychom mohli přijít o svobodu, která je pro mne stejně drahá jako moje zdraví. Věřte mi, že vím, o čem mluvím, protože jsem si před pěti lety sám na smrt sáhnul. Chápu, že tohle není jediný úhel pohledu, a přestože je pro mě důležitý, budu se snažit ho nepokládat za jediný možný. V první řadě přeji všem pevné zdraví a hodně sil. A všem, kteří jste budovali své firmy stejně dlouho jako já – nebo déle –, přeji, abyste současnou situaci přežili,“ píše Hrušínský.

Známý herec a divadelní manažer ve svém původním příspěvku v reakci na uzavření divadel i dalších institucí napsal, že „nejhorší je virus StB“, a kroky vlády označil za likvidační. Emotivní reakci využila řada médií k útokům na něj, a to včetně dezinformačních Parlamentních listů a Babišova bulvárního serveru Expres.cz.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]