Bára Hrzánová: Mám strach, že se k nám blíží plíživá normalizace

Pavel Hofman

Bára Hrzánová | FOTO: Pavel Hofman

Na sobotní demonstraci vystoupila herečka Barbora Hrzánová jako jedna z několika osobností, které citovaly úryvky z populární knihy Tyranie od amerického historika Timothy Snydera. „Byla jsem velice potěšena tím, že si na mě vzpomněli,“ uvedla herečka. Pro deník FORUM 24 se mezi nabitým programem svěřila s prvními dojmy.

Jak na vás působí atmosféra po třiceti letech od „první Letné“?

Už jsem si myslela, že nikdy nebudu muset na žádný demonstrace chodit, že už to jednou bylo a nikdy mě to znovu nepotká…

Jedná se o určité popření polistopadových hodnot?

Ano. Takhle to cítím a vnímám dlouhou dobu. Opravdu mám strach, že se k nám ta plíživá normalizace blíží blíže a blíže. A navíc začíná u některých lidí fungovat i autocenzura. Myslím si, že je to nejcharakterističtější projev toho, že něco není v pořádku.

Pavel Hofman

Byl jeden konkrétní důvod, proč jste se rozhodla zúčastnit, nebo spíše kumulace událostí posledních let?

Jsem velmi znepokojená panem premiérem od počátku. Nevadí mi, kolik má milionů a miliard. To je mi opravdu jedno. Ale to, že může být třicet let po revoluci nejmocnějším mužem toho státu člověk, který spolupracoval s StB, tak to je pro mě ten nejhlavnější a nejzásadnější problém.

Mluvila jste o plíživé normalizaci. Proč myslíte, že nejsme schopni se poučit z historie, že něco špatného se zkrátka může stát, i když to z počátku tak nevypadá?

Víte, ony jsou zkušenosti nepřenosné. Dokud si člověk něco sám neprožije, tak mu okolí může říkat, co chce, a on si pořád říká: „Ale ne, je to trošku jinak.“ Ale pokud už to jednou prožil, tak už se nenechá jen tak lehce zmást a poplést si hlavu.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner