Blamáž pro Zemana. Putin přiznal, že se Rusko na Donbasu angažovalo

foto: ČT ()

Putin se přiznal, že se Rusko zapojilo do války na Ukrajině, zatímco až dosud to – přes různé výroky o „dobrovolnících z armády“ – popíral.

„Nebyli jsme to my, kdo vedl státní převrat na Ukrajině. Potom jsme ale byli nuceni, a to musím zdůraznit, nuceni bránit rusky mluvící obyvatelstvo Donbasu, nuceni odpovědět na úsilí lidí na Krymu navrátit se do Ruské federace,“ řekl Putin na business fóru v Moskvě, kde mluvil o ekonomických záležitostech Ruska. Zprávu přinesl americký Newsweek.

Nebohá Moskva je stále k něčemu nucena, třeba posílat své vojáky, aby někoho „ochraňovali“.

Že se Rusové na Ukrajině vojensky angažují, to věděl každý prosťáček. Jediný, kdo to popíral, byl prezident Miloš Zeman.

„Máte-li na mysli občanskou válku na Ukrajině, tak je především potřeba ji pravdivě pojmenovat a říci poctivě, že to opravdu je občanská válka. Samozřejmě, že se z ní může stát i ruská invaze, ale v této fázi je to občanská válka mezi dvěma skupinami ukrajinských obyvatel,“ řekl Zeman v září 2014 v rozhovoru pro Frekvenci 1. Jiného názoru byl tehdy Bohuslav Sobotka a ministr obrany Martin Stropnický. Švédský ministr zahraničí Carl Bildt tehdy o Zemanovi řekl: „Nevím, jestli existuje česká zpravodajská služba, máte ji? Mohl by se jich zeptat.“

Tušíme, že jakési zpravodajské služby máme, ale Zeman se jich buď neptá, nebo věří ruskému ministrovi zahraničí Lavrovovi. Na konferenci NATO ve Walesu začátkem září 2014 Zeman tvrdil: „Zatím nebylo prokázáno, že na Ukrajině je ruská invazní armáda a já beru vážně prohlášení ministra zahraničí Sergeje Lavrova, že tam žádní ruští vojáci nejsou.“

Tehdy to Zeman se svou úslužností vůči Moskvě přehnal a je teď za poněkud nechytrého. Inu – jak psal už klasik Karel Havlíček – nechoď Vašku s pány na led.

Pořád někde slyšíme, jak je Zeman inteligentní a dokonalý hráč a podobně. Tak to by bylo samozřejmě docela hezké. Jen bychom se o tom rádi už někdy přesvědčili v praxi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]