Huawei jde z jednoho průšvihu do druhého – a přichází s neotřelými pokusy, jak z nich zas vybruslit. Podle zjištění deníku The Wall Street Journal (WSJ) tento čínský technologický koncern ve dvou afrických zemích, Ugandě a Zambii, pomáhal sledovat politické oponenty tamních lídrů, kteří se jim pokoušeli proniknout i do šifrované komunikace.

Protože takové zjištění k oblíbenosti jakékoli značky, natožpak čínské, na Západě rozhodně nepřispívá, Huawei se dopady článku snaží zmírnit. Z pohledu velké firmy jde o logický, ba dokonce rutinní krok, v tomto případě se ovšem firma vydala nezvyklou cestou.

archiv
Mail českým redakcím od koncernu Huawei obsahuje nepřímou pohrůžku soudem.

Redakci Forum 24 Huawei prostřednictvím své reklamní agentury poslal mail, v němž novináře informuje o dopisu jistých amerických právníků americkému deníku WSJ, přičemž si dal práci i s překladem originálu do češtiny. „Zastupujeme společnost Huawei v souvislosti s článkem publikovaným ve Wall Street Journal 14. srpna 2019 popisujícím údajné zapojení Huawei do vládních sil kybernetické bezpečnosti v Ugandě a Zambii,“ začíná přiložený překlad „Právní výzvy adresované The Wall Street Journal“. Pisatelé bez vysvětlení a důkazů opakovaně označují předmětný článek za nepravdivý a americkým novinářům nepřímo naznačují, že je dají k soudu.

Proč tento dopis česká reklamní agentura Kindergroup posílá tuzemským médiím a co ta si z něj mají vzít, je zjevné. Dopis svou formou, nikoli však už obsahem, může v nepozorném čtenáři docela snadno navodit dojem, že předmětné zahraniční médium lže. Dali to právníkům, tak reportáž asi opravdu nesedí, má si zjevně pomyslet každý adresát. Především si však má rozmyslet, zda o zjištění investigativních reportérů bude vůbec referovat. Dopis formulovaný ve stylu předžalobní výzvy, avšak bez základních náležitostí tohoto právního formátu u laika snadno vzbudí i obavu, že z publikování čehokoli o Huawei může také být nepříjemné popotahování.

Zvolený způsob ze strany společnosti, která se zavázala poskytovat součinnost čínské komunistické tajné službě, nepřekvapí už vzhledem k tomu, že novináře čínský režim běžně pronásleduje. Redakce Forum24 však prohlašuje, že se podobnými taktikami nenechá ovlivňovat v posuzování svých zdrojů, natožpak aby se nechala zastrašovat.

Revue Forum Banner
David Horák
David Horák
Redaktor deníku FORUM 24
Další články autora