Huawei v Německu možná narazí. Poslanci už mají strategii

Huawei – levný, vyspělý a nevyzpytatelný partner, před nímž varují tajné služby většiny západních zemí.  (YouTube)

Huawei – levný, vyspělý a nevyzpytatelný partner, před nímž varují tajné služby většiny západních zemí. | FOTO: YouTube

Problematický čínský koncern Huawei v Německu možná přeci jen narazí. Ve Spolkovém sněmu (Bundestagu) se už formuje odpor proti účasti největšího čínského technologického koncernu na výstavbě mobilních sítí 5G.

Už se kvůli tomu sešlo 12 poslanců Bundestagu z Křesťanskodemokratické unie (CDU) a Křesťansko-sociální unie (CSU), kteří své obavy o kybernetickou bezpečnost předají příslušným ministrům.

Spolková vláda už dříve předeslala, že nechce Huawei z výstavby sítí 5G paušálně vylučovat. Poslanci z unijní frakce tedy prosazují alespoň přísnější bezpečnostní požadavky na dodavatele těchto pokročilých digitálních technologií.

Poslanci na toto téma mluví velice otevřeně. „Vzhledem k mým dosavadním poznatkům bych Huawei z výstavby sítí budoucnosti vyloučil, i kdyby se to mělo prodražit a trvat déle,“ cituje týdeník Der Spiegel politika pro vnitřní záležitosti Christopha Bernstiela (CDU). Podobně se vyjádřil i jeho stranický kolega, šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. „Nejlepší by bylo budovat v Evropě mobilní sítě vlastními silami. Bylo by to sice dražší, ale Německo i EU by to činilo méně zranitelnými.“

„Nedůvěřuji uchazečům z Číny, ani těm americkým, v obou zemích musely telekomunikační společnosti úzce spolupracovat s bezpečnostními službami,“ nastínil Spiegelu výchozí pozici Patrick Sensburg (CDU), který má v gesci tajné služby. „Proto musejí být na zájemce, kteří se chtějí v Německu podílet na budování sítí 5G, kladeny ty nejpřísnější možné bezpečnostní požadavky,“ prozradil poslanec aktuální argumentační strategii, k níž už úřady sepisují podmínky.

Šéfka kancléřství Helge Braunová (CDU) pozici Spolkové vlády, která odmítla Huawei předem vylučovat, hájí poukazem na novelu telekomunikačního zákona. Tou vláda podle jejích slov  zajistila, aby se na uchazeče kladly výrazně zpřísněné požadavky.

Šéf Spolkového úřadu pro bezpečnost informační techniky (BSI) považuje stávající rizika za uměřená a zároveň ujišťuje, že výrobky uchazečů, kteří by neprošli prověrkou na jeho úřadu, nesmějí být do sítě 5G vůbec instalované.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]