Čínská telekomunikační a hardwarová společnost Huawei má stále více problémů. Západní zpravodajské služby, včetně těch českých, soustavně upozorňují na propojení firmy s Bezpečnostní komisí Komunistické strany Číny a Čínskou lidovou osvobozeneckou armádou, a tudíž na hrozící infiltraci tajných služeb „lidové“ Číny v souvislosti s budováním 5G sítí. Aktuálně dostala firma Huawei stopku v Belgii, jejíž hlavní město Brusel je zároveň centrem Evropské unie i Severoatlantické aliance.
Čínská firma Huawei, kontroverzní dodavatel komponent pro telekomunikační sítě, byla v Belgii vyloučena z důležitých zakázek. Belgický Orange, dceřiná společnost stejnojmenného francouzského telekomunikačního koncernu, stejně jako její konkurent Proximus, oznámily dnes, tj. 9. října 2020, že při obnově stávající infrastruktury a budování sítí 5G budou spolupracovat s finskou společností Nokia. Huawei tak jde v Belgii z kola ven…
Belgické firmy Orange a Proximus patří mezi první telekomunikační společnosti v Evropě, které rezignovaly na spolupráci s Huawei, světovou jedničkou na trhu. Spojené státy americké vyvíjejí na své evropské spojence tlak, aby právě z bezpečnostních důvodů vyloučily Huawei ze svých telekomunikačních projektů, zejména z budování 5G sítí. Čínská lidová republika sice podle očekávání odmítá, že by firmu Huawei využívala ke špionáži, ovšem i v dosud vstřícném Německu panuje nyní větší obezřetnost.
Dánský bezpečnostní analytik a telekomunikační expert John Strand upozorňuje, že Belgie byla až donedávna v oblasti telekomunikací takřka ze 100 % závislá na čínských komponentech, zejména od firmy Huawei. Přitom právě Brusel je jakožto sídlo významných evropských a západních institucí (EU a NATO) bezpečnostně citlivým, a tudíž neuralgický bodem.
Vzrůstající ostražitost evropských zemí vůči aktivitám „lidové“ Číny tak v EU vede k postupnému upozaďování čínské firmy Huawei (a rovněž ZTE), z čehož těží zejména konkurenční finská Nokia a švédský Ericsson.
Podle veřejných raportů evropských i amerických zpravodajských služeb je čínská firma Huawei bezpečnostně toxická, na což každoročně upozorňuje i česká Bezpečnostní informační služba. Je proto nanejvýš znepokojující, když z úst prezidenta republiky Miloše Zemana zaznívá neochvějná podpora právě pro čínské aktivity v České republice. Doufejme jen, že naše vláda, která je podle ústavy odpovědná za zahraniční a bezpečnostní politiku, nepůjde proti trendu, který se prosazuje u našich spojenců.