Huawei z kola ven! Bezpečnostně toxická čínská firma má problémy v Belgii

Telekomunikační firma Huawei je (nejen) na Západě považována za bezpečnostně toxickou (FB)

Telekomunikační firma Huawei je (nejen) na Západě považována za bezpečnostně toxickou | FOTO: FB

Čínská telekomunikační a hardwarová společnost Huawei má stále více problémů. Západní zpravodajské služby, včetně těch českých, soustavně upozorňují na propojení firmy s Bezpečnostní komisí Komunistické strany Číny a Čínskou lidovou osvobozeneckou armádou, a tudíž na hrozící infiltraci tajných služeb „lidové“ Číny v souvislosti s budováním 5G sítí. Aktuálně dostala firma Huawei stopku v Belgii, jejíž hlavní město Brusel je zároveň centrem Evropské unie i Severoatlantické aliance.

Čínská firma Huawei, kontroverzní dodavatel komponent pro telekomunikační sítě, byla v Belgii vyloučena z důležitých zakázek. Belgický Orange, dceřiná společnost stejnojmenného francouzského telekomunikačního koncernu, stejně jako její konkurent Proximus, oznámily dnes, tj. 9. října 2020, že při obnově stávající infrastruktury a budování sítí 5G budou spolupracovat s finskou společností Nokia. Huawei tak jde v Belgii z kola ven…

Belgické firmy Orange a Proximus patří mezi první telekomunikační společnosti v Evropě, které rezignovaly na spolupráci s Huawei, světovou jedničkou na trhu. Spojené státy americké vyvíjejí na své evropské spojence tlak, aby právě z bezpečnostních důvodů vyloučily Huawei ze svých telekomunikačních projektů, zejména z budování 5G sítí. Čínská lidová republika sice podle očekávání odmítá, že by firmu Huawei využívala ke špionáži, ovšem i v dosud vstřícném Německu panuje nyní větší obezřetnost.

Dánský bezpečnostní analytik a telekomunikační expert John Strand upozorňuje, že Belgie byla až donedávna v oblasti telekomunikací takřka ze 100 % závislá na čínských komponentech, zejména od firmy Huawei. Přitom právě Brusel je jakožto sídlo významných evropských a západních institucí (EU a NATO) bezpečnostně citlivým, a tudíž neuralgický bodem.

Vzrůstající ostražitost evropských zemí vůči aktivitám „lidové“ Číny tak v EU vede k postupnému upozaďování čínské firmy Huawei (a rovněž ZTE), z čehož těží zejména konkurenční finská Nokia a švédský Ericsson.

Podle veřejných raportů evropských i amerických zpravodajských služeb je čínská firma Huawei bezpečnostně toxická, na což každoročně upozorňuje i česká Bezpečnostní informační služba. Je proto nanejvýš znepokojující, když z úst prezidenta republiky Miloše Zemana zaznívá neochvějná podpora právě pro čínské aktivity v České republice. Doufejme jen, že naše vláda, která je podle ústavy odpovědná za zahraniční a bezpečnostní politiku, nepůjde proti trendu, který se prosazuje u našich spojenců.

Zdroj: Frankfurter Allgemeine Zeitung

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]