Bezpečnostní problém okolo společnosti Huawei, Číny a Miloše Zemana je zřejmě ještě mnohem vážnější, než ho dosud vykreslovala všechna varování. Podle zjištění iRozhlas.cz mají za úkol zaměstnanci české pobočky Huawei sbírat citlivá data o zákaznících společnosti. Tato data jsou potom „řešena“ při schůzkách s pracovníky čínské ambasády v Praze. Jde o mimořádně důležitou a skandální informaci.

Jen pro připomenutí, před postupy Huawei opakovaně varují tuzemské bezpečnostní služby. Firmu uvádějí jako riziko pro bezpečnost státu. Tím, kdo Huawei vytrvale brání a naopak tvrdě kritizuje a uráží vlastní zpravodajce, je Miloš Zeman. Pražský hrad má s Huawei smlouvu o tom, že mu bude poskytovat vstupenky na akce v areálu Hradu výměnou za telekomunikační zařízení Huawei. Tedy za telefony a další vybavení, které potom využívá okolí Miloše Zemana a možná i sám prezident.

Miloš Zeman se tak sám stává jednou z největších bezpečnostních hrozeb pro svoji vlastní zemi. Pokud Huawei a čínskou ambasádu zajímá o normálních zákaznících to, jaké mají příjmy, kolik mají dětí a co dělají ve volném čase, tak jaké informace asi sbírá o prezidentovi, jeho okolí a chodu České republiky?

Zeman má přístup k mnohému, stejně tak jeho blízké okolí. Současně je to Zeman, kdo se Číňanům letěl omluvit za to, že čeští zpravodajci na Huawei upozornili.

Miloš Zeman se sám dostává do pozice, kdy zřejmě ztratil veškerou důvěru tajných služeb vlastní země. Dost možná může jít pro Číňany o hlavní zdroj informací o chodu České republiky. Je to horší, než všechna dosavadní varování.

 

Revue Forum Banner
Štěpán Malát
Štěpán Malát
Další články autora