Hudební legenda Kurt Cobain by dnes oslavil 50 let

Eric Drooker

Kurt Cobain, který by dnes oslavil padesáté narozeniny, se proslavil jako zpěvák, skladatel, kytarista či zakladatel grungeové kapely Nirvana. Cobain je dnes pokládán za legendu devadesátých let, přestože jeho život vyhasl již v roce 1994, když se zastřelil ve svém bytě v Seattlu.

Kurt Cobain se k aktivní muzice dostal už v roce 1985, když hrál v kapele Fecal Matter, která však měla jepičí život a hned v roce 1986 skončila. Vzápětí v roce 1987 založil Cobain skupinu Nirvana, kde byl autorem většiny jejích textů. Jejich prvotinou bylo album Bleach, které se moc neproslavilo. Až dva a půl roku po svém debutu vydala Nirvana album s názvem Nevermind, ve které se mimo jiné objevil nejznámější singl Smells Like Teen Spirit. Toto album vystřelilo tehdy neznámou kapelu ke hvězdám. Alb Nevermind se tehdy prodalo více než deset milionů kopií s tržbou přesahující půl miliardy dolarů.

Sám Cobain přiznal, že takový úspěch nečekal. Sláva, která ho začala provázet, na něj měla nakonec negativní vliv, především kvůli tlaku producentů začal brát heroin.

Pátého dubna 1994 se Kurt Cobain zastřelil, podle dostupných informací spáchal sebevraždu kvůli své ženě Courtney Love, depresím, drogám a kvůli nemoci žaludku, která mu způsobovala nesnesitelné bolesti.

Kurt Cobain je členem takzvaného klubu 27, kterým se označuje skupina vlivných rockových a bluesových hudebníků, jejichž životy skončily v sedmadvaceti letech. Do tohoto klubu patří kromě Cobaina také Janis Joplin, Jimi Hendrix, Brian Jones či Amy Winehouse.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články