Hudebník Ondřej Hejma, krycím jménem Rony, rozjel volební kampaň SPD, Trikolóry a Volného

Ondřej Hejma. (ČTK/Doležal Michal)

Ondřej Hejma. | FOTO: ČTK/Doležal Michal

„Mám pocit schizofrenie, rozdvojení. Uvědomil jsem si, že podobný pocit jsem měl za minulého režimu. Oni neměli covid, strašili nás strýčkem Samem, který má atomovou bombu, a mandelinkou bramborovou“, prohlásil „V Hejma Show“ hudebník Ondřej Hejma. K němu je třeba uvést: Druh svazku: D, A. Registrační číslo: 44963. Krycí jméno: Rony. Registrující útvar: StB Praha, II. b odbor, 3. oddělení. D znamená DŮVĚRNÍK, A znamená AGENT, Státní bezpečnost byla komunistické gestapo, tajná policie komunistického režimu. Dodnes tedy v registru svazků pana Hejmu najdeme jako agenta StB Ronyho. Vedle toho vystupoval na XTV a říkal, že ho – coby pilíř komunistického režimu, kterým každý agent StB byl – strašili.

Dále Rony v pořadu přirovnává realitu epidemie ke komunistické totalitě: „Dneska nás strašej covidem, zavíraj nám hranice, nemůžeme cestovat, a především lžou. Především lžou, a to tak, že od rána do večera. Ale lidi to už přestávají brát úplně vážně. Strach maličko ustupuje. A doufejme, že stejně jako tehdy za bolševika jednou ustoupí definitivně.“ Poté Rony, bohužel, říká pravdu: Že nikdy za uplynulých třicet let neměl takový pocit rozdělení společnosti na MY a ONI. Mám také ten pocit. Poprvé od převratu v roce 1989 totiž ONI – komunisté, straničtí funkcionáři či bývalí agenti StB – vylézají na světlo a chtějí tuto zemi ovládnout. Kromě Ronyho, kterému covid připomíná socialismus, je to samozřejmě především agent Bureš.

Je to lež!

Ondřej Hejma překvapil. Myslel bych, že podobně jako Andrej Babiš, když přijde řeč na nějaké jeho maléry, bude mluvit o komplotu. Překvapil. Mluvil ještě hloupěji. „Šílenej primátor Hřib poslal komando do klubů. S tímhletím končí demokracie.“

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Ano, Rony má o demokracii jistě velmi jasné představy a je jejím vášnivým obhájcem už od momentu, kdy jej zapsali jako agenta komunistické Státní bezpečnosti. Žvaní dál a zpochybňuje vše. Roušky, respirátory, skrytě naznačuje, kdo všechno se na tom napakoval, ale (podobně jako pan „Flákanec“ Volný) se bojí kohokoliv jmenovat. Ovšem že má kvůli očkování nadávat na Evropskou unii, to si pamatuje.

Pak napadá testování i sekvenování. O něm říká úplné nesmysly. „Sekvenování je nějaká jakoby vědecká práce, která pitvá virus do úplně nejmenších podrobností a zjišťuje různý typy těch virů. To jsou ty slavný mutace alfa, beta, gama, delta. Je to určitě zajímavý vědět, jestli je to beta nebo delta, ale upřímně řečeno z lékařskýho hlediska, z hlediska zdraví obyvatelstva, je to úplně jedno, protože je to prostě covid, a ten se dá léčit tím, že ho člověk vyleží, případně když je opravdu zle, tak se dostane do nemocnice a tam se ho pokoušej z toho dostat pomocí nějakejch kyslíkovejch infuzí.“ Konec citace.

Celý tento Ronyho výrok je slaboduchý nesmysl. Realita je přesně opačná. Pro každou mutaci viru jsou, podle vlastností, nutná různá hygienická opatření, a nepustit sem třeba peruánskou mutaci je zcela zásadní. Infuze kyslíku je pak stejný nesmysl jako Trumpova dezinfekce na covid. A to žvatlání zpochybňující práci zdravotníků? Ondřej Hejma zřejmě neví, že bez nemocnic, kde se podle něj „pokoušejí dávat infuze kyslíku,“ by bylo mrtvých opravdu víc. Zatímco u nás se pohybovala smrtnost covidu díky lékařům pod dvěma procenty, v Jemenu – kde lékaři dostupní nebyli – měl covid jednu dobu smrtnost třicet procent. Každý třetí nemocný na něj umřel – u nás se to nestalo díky lékařům. Jenže co čekat od Ronyho?

Rony virologem

„Doktor takzvaný Kubek“ je podle Ronyho monstrum a prezident Asociace praktických lékařů. Je prý navíc potomkem doktora Ratha, který zastával tuto funkci před ním. Nikoliv, Rony, doktor Kubek je prezidentem České lékařské komory. Podle této logiky je Václav Klaus potomkem Václava Havla. Klaus také vykonával funkci po Havlovi.

Ilustrační foto. (Pixabay/GioeleFazzeri)

„To, že se necháme očkovat, je něco jako zaplacení lístků do tramvaje, to je prostě debilita. Ten Kubek už je zralej na Chocholouška,“ říká Ondřej Hejma a pak pustí ukázku z projevu agenta Bureše, momentálně působícího jako premiér České republiky pod jménem Andrej Babiš, v níž slibuje očkovaným obuv. A protestuje proti Babišově očkovací loterii o telefon a tenisky. Rony proti Burešovi? Není to porušení služebních předpisů?

Dále Rony zpochybňuje výrok, že očkování je jedinou cestou z epidemie. Cítí se k tomu kompetentní, protože si klikl na Wikipedii. A kolektivní imunita, jak zde vyčetl, se získává jak očkováním, tak proděláním nemoci. Bohužel při přípravě zanedbal, že to, zda se po onemocnění covidem-19 vytvoří imunita, je loterie. U někoho ano, u někoho ne, existují na to desítky studií. Ale Rony dobře ví, že vakcinace proti covidu je manipulace a vláda tak získává nadvládu nad lidmi jako drogový dealer. Poté ještě prohlásí, že boj za záchranu klimatu je jen byznys. Ostatně, už Václav Klaus v Karanténě 2.0 psal, že protirouškaři a popírači oteplení jsou ti samí lidé. Měl pravdu.

Pak Ondřej Hejma zaútočí na pražskou kavárnu a Pavla Novotného. Stěžuje si, že kavárna napadala „hymnu SPD“, kterou nazpíval Petr Kolář. A pár veršů hymny pro Okamuru Rony odzpívá rovnou. A kreativně z fleku navrhne i dva první verše hymny Trikolóry. Je také rád, že poslanec Volný zastiňuje plukovníka Šlachtu. On sám jej ale volit nebude, je voličem Trikolóry. A Volný má vše díky Tomiovi Okamurovi. Bobošíková je podle Ronyho politická těžká váha, její kandidaturu bere vážně. Ostatně paní Bobošíková prý „tuhle partu“ kdysi zakládala.

A jedeme dál. Otře se o transgender problematiku a policejní kontroly hygienických pandemických opatření.  Přirovná je k listopadu 1989, a konečně sdělí závěrečné poselství. „Volte ty strany, které nepodporovaly nouzové stavy, lockdowny, a devastaci ekonomiky této země. Volte strany, které podporují svobodu proti vládnímu diktátu. Máte na vybranou ze tří stran. Nebudu vám dále radit.“

Plácaná se žlutým psem

Panu Hejmovi, s nímž se znám dlouhá desetiletí, jsem zavolal. Vysvětlil jsem mu, že volám pracovně a hovor nahrávám.  „Ondřeji, kdo tě strašil, když jsi byl aktivní součástí komunistické zvůle?“ – „Já?“ – „No teď koukám do registru svazků…“ – „Ty jsi vůl. Ty jsi normální vůl,“ děl Rony.

Bohumil Doležal (archiv)

„V registru svazků jsi veden jako agent StB Rony.“ – „Ty vole, ty to pěkně rozjíždíš. Hele, já jsem o tom napsal knihu, dej si tu práci…“ – „Mě zajímá, kdo agenta StB strašil.“„Ty si vůl. Jsi debil, fakt. Na týhle úrovni se s tebou bavit nebudu.“

Poté rozhovor ukončil. Za pár minut zavolal zpět a vysvětloval, že nebyl agent a že o tom napsal knihu. „Podal jsi v té věci žalobu?“ – „Proč bych to dělal, to je přesně ten jejich plán, aby nařčení lidi podávali žaloby, všichni jejich nepřátelé vylezli z děr a nakydali na ně hnůj… Já vím, jak to bylo, a nemám se s kým soudit.“

Důvěryhodnost svého tvrzení, že nebyl agent, ale za skutečnost, že je veden v registru svazků, nikoho nežaloval, není schopen nahlížet. StB prý není věrohodná, protože byla zločineckou organizací. A opakuje, že tomu nemám věřit, že budu za blázna. Pak zbystřím: „Já chápu, že se na mě zlobíš, že jsem tě v tom pořadu párkrát kritizoval…“

To jsem slyšel v tu chvíli poprvé, ale Rony si nebyl schopen vybavit, ve kterém dílu svého pořadu o mně mluvil, a já to rozhodně zkoumat nebudu. Tak udeřím hřebík na hlavičku. „Ondřeji, komu patří XTV, pro kterou pracuješ?“ – „Mně je to jedno, já nevím. Říkal mi to Xaver, já ty lidi neznám. Já nepracuju pro XTV. Už tam nejsem asi čtyři měsíce.“

Suma sumárum: Rony říká, že s StB nespolupracoval, publikaci svého jména v registru svazků (na rozdíl od lidí, kteří sem byli zaneseni neoprávněně, soudili se a byli z registru vymazáni) nezažaloval, protože by na něj jeho nepřátelé měsíc kydali v Blesku hnůj. A pracuje, nebo pracoval, pro televizi, o které neví, komu patří. Ale zato naprosto přesně ví, koho mají její diváci volit.

My jsme vinni!

Celý ten comeback agentů StB – od Bureše po Ronyho – a hrozba růstu vlivu xenofobních a antidemokratických subjektů od SPD přes Trikolóru až po Volný blok je výsledkem základní chyby, kterou naše generace po převratu 1989 udělala. Nedošlo k vyrovnání s komunismem. Komunističtí zločinci nebyli potrestáni, potrestáni nebyli ani udavači jako agenti StB. A teď je máme zpět. Nebyli potrestáni, nedopadla na ně tíha jejich činů, a proto se nyní drze vracejí. Kdyby dnes Rony nevystupoval se skupinou Žlutý pes, ale Zpráskaný pes, nebyl by premiérem Bureš. Skutečnost, že jsme neprovedli důslednou dekomunizaci tak, jako západní Německo po druhé světové válce podniklo důslednou denacifikaci, můžeme přičítat jen vlastní sametovosti. Byla historickou chybou.

Edit: Autor omylem uvedl původně „XTV“, při rozhovoru s panem Hejmou o věci došlo k nedorozumění.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]