Hulvát Zeman je zpět. Okřikoval moderátorku, napadal Lipavského i novináře. Babiše nepochválil

Miloš Zeman (Kancelář prezidenta republiky / se svolením autora)

Miloš Zeman | FOTO: Kancelář prezidenta republiky / se svolením autora

Prezident Miloš Zeman poskytl televizi Prima dvacetiminutový rozhovor, ve kterém shrnul názory na poslední dění v zemi. Hlava státu si neodpustila kritiku nového ministra zahraničí, urážela novináře, odpůrce očkování, a dokonce označila Andreje Babiše za politika, který nechce bojovat. Jak je u Zemana zvykem, okřikl i moderátorku pořadu Partie Terezii Tománkovou. „Nahlas, kolikrát jsem vám říkal, že musíte mluvit nahlas,“ obořil se na ni.

Začátek rozhovoru se týkal nově jmenované vlády. Prezident sdělil, že Jana Lipavského jmenoval pouze proto, že premiér Fiala poskytl osobní garance, že se šéf diplomacie bude chovat podle programového prohlášení vlády. Konkrétně by tak neměl kritizovat V4 a měl by respektovat spolupráci s Izraelem. Zeman odmítl, že by za jeho ústupkem byla další politická debata, o níž se často spekulovalo v médiích.

()

„Novináře většinou pokládám za pitomce,“ sdělil prezident, který o „pitomosti“ žurnalistů hovořil ještě v souvislosti s plexisklovým boxem, v němž byl umístěn při rozhovorech s budoucími ministry. „Nepochopili, že to ‚akvárko‘ tam nebylo kvůli mně, ale kvůli druhým,“ dodal.

Ostudný výstup Vratislava Mynáře, který při jmenování ministra zahraničí Jana Lipavského naschvál popletl jeho titul, bere Zeman jen jako přeřeknutí. Tématu jím neschvalovaného člena vlády se držel a Piráta označil za velmi slabý kus ve stádu. „Jednoho dne vláda sama uzná, že je zatížena panem Lipavským,“ řekl Zeman s tím, že například u Jana Hamáčka mu absentující vysokoškolské vzdělání také vadilo, ale on byl ministrem vnitra. Zdá se tak, že tento rezort je pro prezidenta nepodstatný a je tedy jedno, kdo ho vede.

Svůj zdravotní stav si Zeman pochvaloval, jen připomněl, že je stále na výživě, a navíc nemůže kouřit ani pít alkohol. „Poslouchám doktory, měsíc jsem bez alkoholu a cigaret,“ postěžoval si prezident. Dodal, že pokud by mu zakázali jen tvrdý alkohol, vůbec by mu to nevadilo, ale tím, že nesmí ani své oblíbené víno, je to pro něj složité. Ve spojitosti se svým stavem opět zaútočil na psychiatričku Džamilu Stehlíkovou, která prý byla nejodpornější při stanovení diagnózy. Zároveň prezident řekl, že Pavel Pafko, který hovořil o Zemanově problému s játry, o jeho zdraví nic neví.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

To je však velmi diskutabilní, protože přední český břišní chirurg byl jedním ze členů konzilia, které se podílelo na Zemanově léčbě v Ústřední vojenské nemocnici. Těžko se tedy dá věřit tomu, že by neměl podrobné informace o zdravotním stavu hlavy státu, včetně diagnóz všech nemocí, které ji trápí.

Prezident také opět podpořil povinné očkování proti covidu-19, které by přidal mezi další vakcinace, které nejsou dobrovolné. Účastníky demonstrací proti očkování a vládním opatřením označil za lidi, kteří se chodí na tyto akce mstít za svou bezvýznamnost. Zaútočil tak do vlastních řad, protože velká část protestujících je součástí prezidentova elektorátu.

Nakonec Zeman opět podpořil snahu Andreje Babiše kandidovat na prezidenta. Překvapivě však bývalého premiéra zkritizoval za jeho postup po volbách. „Překvapil mě, já bych ho jako vítěze voleb jmenoval premiérem, on ale veřejně prohlásil, že nechce. Ukázal se jako člověk, který nechce bojovat, a zřejmě předčasně rezignoval,“ řekl prezident s tím, že po Babišově odmítnutí vybral druhého na pásce, Petra Fialu. Třetí možností byl pro Zemana Vít Rakušan.