Hurikán Ida dál pustoší USA, New York spláchly bleskové povodně

Hurikán Ida způsobil problémy na mnoha místech Spojených států (Marco Bello / Reuters (Adobe Stock))

Hurikán Ida způsobil problémy na mnoha místech Spojených států | FOTO: Marco Bello / Reuters (Adobe Stock)

Pozůstatky silného hurikánu Ida, který od neděle postupuje částmi Spojených států amerických, působí i nadále velké problémy. Bouře v noci ze středy na čtvrtek tvrdě zasáhla stát i město New York, přinesla s sebou přívalové deště i bleskové povodně.

Podle prvotních odhadů jsou srážky, s nimiž se New York potýká, rekordně vydatné. Starosta metropole Bill de Blasio mimo jiné uvedl, že se město musí vypořádat s „brutálními“ záplavami, a obyvatele varoval, že na silnicích panují „nebezpečné podmínky“. I proto vyhlásil stav nouze.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Na videích, která sdíleli na sociálních sítích tamější obyvatelé, jsou vidět proudy vody valící se do stanic metra či domů a také zatopené silnice, po nichž se brodí zaskočení řidiči ve svých autech. Stav nouze podle BBC vyhlásilo i New Jersey, zároveň tamější úřady oznámily, že extrémní počasí si vyžádalo nejméně jeden život.

Kromě záplav s sebou pozůstatky hurikánu Ida na americký Severovýchod přinesly také menší tornáda, která poničila domy a například ve městě Kearney zapříčinila zborcení střechy místní pošty ve chvíli, kdy uvnitř byli lidé.

O intenzitě a síle lijáku v New Yorku svědčí to, že ve slavném Central Parku podle meteorologů za jedinou hodinu spadlo 80 milimetrů srážek. Většina linek metra musela být kvůli přívalům vody uzavřena, průtrže mračen rovněž paralyzovaly vlakovou a leteckou dopravu v regionu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]