Hustá dvojka Maláčová-Stropnický zastínila Hamáčka. Vystřídá ho po volbách?

Jana Maláčová a Matěj Stropnický  (ČSSD / Se svolením autora)

Jana Maláčová a Matěj Stropnický | FOTO: ČSSD / Se svolením autora

Většina politických stran a hnutí v České republice má ve svém čele předsedu. Jedinou výjimkou z významnějších subjektů je TOP 09, kterou vede předsedkyně Markéta Pekarová Adamová. Pak ale existuje ještě Strana zelených, která má spolupředsedkyni Magdalenu Davis a spolupředsedu Michala Berga. Při pozorování letošního předvolebního dění však můžeme snadno dojít k závěru, že na podobný model přešla i Česká strana sociálně demokratická, ovšem bez Jana Hamáčka, který zůstává stranou.

Při sledování sociálních demokratů se to zdá být nad slunce jasnější – sociální demokracie má svoji spolupředsedkyni Janu Maláčovou a spolupředsedu Matěje Stropnického. Kdepak vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček – někdejší šéf Zelených Stropnický je dnes mnohem výraznější a budící větší pozornost než nějaký Hamáček. Stačí mu k tomu zámek, životní partner Daniel, účast ve Výměně manželek, trocha razance, provokace a pár kontroverzních selfíček, a je vymalováno.

Osudová přitažlivost. Andrej Babiš s Milošem Zemanem v roce 2002. (ČTK)

S ministryní práce a sociálních věcí Maláčovou tvoří Stropnický neodmyslitelné duo. Ostatně samotný bývalý náměstek pražské primátorky Stropnický i místopředsedkyně ČSSD Maláčová se k tomu hrdě hlásí a prezentují se tak. Jana Maláčová před několika dny na svém facebookovém profilu zveřejnila společnou fotografii se Stropnickým, ke které napsala: „Tak to jsme my, Jana a Matěj. Prý jsme hustá dvojka.“

Sociálně-demokratická politička dále pokračovala: „Jsem ráda, že Matěj Stropnický se mnou kandiduje za #ČSSD v Praze. Oba máme dostatek elánu do boje za lidi, kteří dělají všechno správně, a přesto počítají každou korunu. Často slyším, že v Praze se všem daří úplně skvěle, ale já vím, že to tak není. Žije tady spousta lidí, kteří pracují a sotva utáhnou nájem nebo hypotéku. A právě pro ně tady jsme. Děkujeme za vaši důvěru, moc si toho vážíme.“

Cowboy a dáma

Úplně stejnou fotografii s Maláčovou sdílel na facebooku i Stropnický, který ji okomentoval slovy: „cowboy a dáma“. Téhle dvojce je skutečně třeba přiznat jistou energii, odhodlanost a schopnost se zviditelnit a také určitou drzost, která se ale v politice minimálně krátkodobě velmi často vyplácí.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Do této kategorie spadá i akce „Férová práce“ pořádaná úplně náhodou v předvolební čas, kdy se ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a její poradce Matěj Stropnický, který také shodou okolností kandiduje do sněmovny v hlavním městě na kandidátní listině ČSSD na druhém místě hned za Maláčovou, účastnili kontrol Státního úřadu inspekce práce (a Stropnický si přitom dělal zmíněná selfíčka).

Tento týden pak ministryně Maláčová a její poradce Stropnický na společné tiskové konferenci představili výsledky této akce, která s volbami opravdu nemá nic společného, až na to, že si Maláčová se Stropnickým na ní dali tak záležet a patřičně ji prezentovali právě krátce před volebním kláním, které je pro sociální demokracii tolik důležité, protože se rozhoduje o její další přítomnosti v dolní komoře parlamentu. Zkrátka „hustá dvojka“ v akci, nebo chcete-li „cowboy a dáma“ předvedli, co umí.

Spolupředsedkyně a spolupředseda

Stropnický k tomu následně na svém facebookovém profilu mimo jiné uvedl: „Dnes jsme s Janou Maláčovou zveřejnili průběžné závěry z akce FÉROVÁ PRÁCE. Dokončeno již bylo 123 kontrol, přičemž 95 kontrol zjistilo a doložilo porušení zákona, to je 77 %. U čtyř firem, kde se našla a doložila velmi závažná, systémová porušení zákona a byly vypořádány námitky (nebo je firma nedodala), byla zahájena správní řízení o uložení pokut až do výše dvou milionů (víc zákon u zjištěných porušení neumožňuje),“ zdůraznil někdejší předseda Strany zelených.

Andrej Babiš s Milošem Zemanem (ČTK)

A dodal: „Ty čtyři firmy jsou tyto: Arens Oberflächenfullservice, s. r. o., která obrábí kovy a vůbec neevidovala pracovní dobu u 195 zaměstnanců, čili jim nevyplácela mzdu dle zákona, stavební firma IMOS Brno, a. s., která neevidovala práci v noci a neposkytovala za ni příplatky, výrobce těsnění do automobilů Saar Gummi Czech, s. r. o., který neevidoval začátek a konec pracovní doby a nedodržoval předepsaný čas na odpočinek zaměstnanců, a firma Brano, a. s., výrobce autodílů, která nerozvrhovala pracovní dobu, neevidovala ji, nedodržovala maximální délku přesčasů a neoprávněně srážela mzdy. Jméno jejího majitele a poslance za ANO Pavla Juříčka na tiskové konferenci nepadlo, ozval se sám a teď nám nadává.“

I kdyby nebylo před volbami, dalo by se říct, že si ministryně a její poradce celkem šikovně dělají PR, protože ale před volbami je a celé se to odehrává právě v kontextu předvolební kampaně, marketingová PR akce z toho jenom čouhá. Přesto je však nutné před cowboyem a dámou smeknout, protože Maláčová se Stropnickým to prostě umí. Kam se na ně hrabe předseda sociální demokracie Jan Hamáček.

Hustá dvojka na sebe strhává pozornost a šéfa sociálně-demokratické partaje Hamáčka zcela zastiňuje, ovšem nevypadá to, že by mu to nějak zvlášť vadilo. A třeba se skutečně dočkáme toho, že v čele ČSSD po volbách stanou spolupředsedkyně Jana Maláčová a spolupředseda Matěj Stropnický.

Byla by to docela legrace, ale asi k tomu nedojde, protože Stropnický, který se se Zelenými rozešel z důvodu, že jsou na něj až moc liberální, zřejmě nebude chtít kráčet v jejich šlépějích a tímto způsobem se od nich inspirovat. Jeho ego něco takového pravděpodobně nedopustí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]