NÁZOR / Jan Schneider, laureát pochybné Krameriovy ceny, kterou uděluje spolek proruských webů, a vystupující jako „bezpečnostní analytik“, rozebíral v Parlamentních listech okolnosti policejního zásahu při střelbě na Filozofické fakultě UK v Praze. Pokud jde o technické záležitosti, tak dokonce vyvrací některé laické představy, které dnes kolují po internetu. Pak to všechno ovšem zastíní svými názory a hodí nesmyslnou poznámkou po ministryni obrany.
Schneider je v kruzích dezinformátorů oblíbená postava. Protože četbou takových věcí většina lidé neztrácí čas, můžeme některé jeho pozoruhodné komentáře připomenout. Ve svém článku v Parlamentních listech a převzatém serverem Neviditelný pes se v červnu 2016 postavil proti společnosti Člověk v tísni.
„Němci se práskli přes kapsu a Člověka v tísni podpořili 72 milióny, Norové 13,5 miliony. Ani bratia Slováci se na to nemohli koukat a přispěli 3,5 milionem, Španělé 10 miliony a Švýcaři 25 miliony. I Světová banka vyměkla a poslala přes 20 milionů korun. Všichni ale budou mít co dohánět, neboť hujerovská Velká Británie poslala přes 105 milionů korun. Stydět se musí především Holanďané se svými trapnými 2 miliony,“ zarazila Schneidera mezinárodní podpora humanitární organizace, která dostala peníze i z Evropské unie, OSN, od české vlády, soukromníků a od krajských a místních samospráv.
„Mnohonásobný zahraniční agent, společnost Člověk v tísni, pak za tyto peníze rozjela hulvátskou kampaň, vyzývající občany, aby vyhledávali a udávali své spoluobčany, u nichž budou mít podezření, že ‚pomáhají zájmům Moskvy‘ a ‚nedovedou zaujmout principiální stanovisko k ruskému jednání‘,“ pokračoval pak Schneider.
Třeba ho potěšilo, že o několik měsíců později Člověk v tísni přišel o akreditaci nutnou pro působení v povstalecké Doněcké lidové republice na východě Ukrajiny.
V listopadu 2019 pak Rusko organizaci zařadilo na seznam nežádoucích organizací. Rusům, kteří s organizacemi zařazenými na seznam spolupracují, může hrozit až šestileté vězení.
Zvláště citlivý je pan Schneider na to, když se mluví o aktivitých ruských agentů u nás, protože podle něj tu nejspíš žádní nejsou, a pokud jsou, měli by si tu vesele pobíhat a konat.
„Jestli pan Nejedlý coby bývalý poradce bývalého prezidenta Zemana a bývalý jednatel ruského Lukoilu představuje současné bezpečnostní riziko? Buď je padlý na hlavu ředitel BIS, jestli si to myslí, a plýtvá operativními prostředky zpravodajské služby sledováním Nejedlého, nebo je padlý na hlavu ten, kdo takovou (dez)informaci rozšiřuje třeba ‚s odvoláním na zpravodajské zdroje‘ nebo na ty, které ‚mají blízko ke zpravodajským službám‘,“ tvrdil Schneider loni 23. srpna v Parlamentních listech.
Tolik k profilu „bezpečnostního analytika“.
S ohledem na to stojí za zmínku, že o policejním zásahu na FF UK se Schneider vyjadřuje celkem střízlivě a vyvrací některá obvinění na adresu policie, která se dnes šíří na sociálních sítích.
„Z dostupných informací vyplývá, že policie šla logicky tam, kam směřovaly jisté náznaky. Filozofická fakulta je rozložena velmi komplikovaně, a kdyby policisté šli nejprve kamkoliv jinam, neměli by pro to žádné zdůvodnění,“ vysvětluje autor.
Snaží se vysvětlit, proč došlo k evakuaci studentů přes otevřený prostor Palachova náměstí, zatímco útočník byl na ochozu a měl dolů hezký výhled.
„Evakuace probíhala na základě v tu chvíli dostupných informací. Ti, kdo ji nařídili, zřejmě nevěděli o tom, že pachatel je na ochozu. Zřejmě ani nevěděli, kolik pachatelů je a kde všude by se mohli vyskytovat.“
Dokonce ani automaticky neobviňuje BIS, že včas nepostřehla podezřelou osobu útočníka a nezasáhla předem.
„Sledováním sociálních sítí se zabývá mnoho různých složek a je skutečně možné, že někdo něco zaznamenal. Sítě jsou pročesávány průběžně různými programy s různě nastavenými algoritmy, které by měly kritickou koincidenci klíčových slov zaznamenat. Druhou stranou mince je však množství těchto záchytů a prověřování jejich věrohodnosti. Policie skutečně nemá důvod spustit nějakou akci pouze na základě výskytu textu, že někdo jde spáchat sebevraždu,“ míní Schneider.
Pak ovšem přišel obvyklý rituál. Vyzval k lepší regulaci legálně držených zbraní, načež se rozpomenul na ministryni obrany Janu Černochovou
„Velmi bych uvítal, aby se regulace zkvalitnila, protože si musíme uvědomit – na rozdíl od zatvrzelých obhájců ozbrojování obyvatelstva, kteří tvrdí, že zločiny se páchají převážně nelegálně drženými zbraněmi –, že ze tří nejhorších případů masové střelby u nás byly ve dvou případech použity právě legálně držené zbraně! Když si k tomu všemu ještě představím, že různí pošuci typu ministryně Černochové budou běhat po světě se zbraní v kabelce s úmyslem něčemu zabránit, jde mi mráz po zádech. Proč zrovna Černochová? Protože ona ukázkově předvedla svou absolutní neschopnost správně vyhodnotit celkem banální situaci, když zbrkle označila za ruskou raketu, o níž se zanedlouho bezpečně prokázalo, že na polské území dopadla raketa ukrajinská. A když si uvědomím, že z toho hned chtěla vyvodit závěry, pak není daleko představa, že se někde v nákupním centru ozve rána a Černochová hned vytasí zbraň a uvidí někoho, kdo vytasí zbraň též. Podle čeho rozhodne, zda jde o teroristu, či o podobně zpovykaného aktivistu, jako je sama? Šílená představa!“
Tady pracuje fantazie Jana Schneidera na plné obrátky. Z toho, že se Černochová skutečně ukvapila (na rozdíl od generála Petra Pavla) a zbytečně předem spekulovala o původu střely spadlé na polské území, se nedá odvodit, že by se za nějakých okolností proměnila v nebezpečného střelce. Mohl jako příklad uvést třeba Tomia Okamuru, u kterého o jeho vnímání reality mohou být značné pochybnosti. Šéf fašistoidní SPD se chlubí, že má už 20 let zbrojní průkaz. Okamura přitom působí dost vyšinutým dojmem prakticky každý den, kdy otevře pusu.
Jana Černochová se zbraní Schneiderovi působí neklid na duši, zatímco nás by spíš mohly zneklidňovat názory „bezpečnostního analytika“.
„NATO stupňuje napětí u ruských hranic, v Bělorusku byl zlikvidován pokus o puč, Západ chce vyřadit Rosatom ze hry o dostavbu Dukovan, nestíhá vyrábět preparáty na očkování proti covidu a chce zabránit očkování ruskou vakcínou, USA ztratily pozici světové ekonomické jedničky a doma začíná hrozit občanská válka, do Evropy migrují masy obyvatel, zčásti z oblastí a přes země, které evropské země pomohly destabilizovat. U nás se blíží volby a opozice nemá žádná témata,“ vykládal Schneider v Parlamentních listech 24. dubna 2021. Toto líčení uvedlo jeho názor, že si BIS ruské agenty výbuchů ve Vrběticích vymyslela.
„Není důvod věřit představitelům státu. Na místě jsou pochybnosti naprosto zásadní. Je totiž velmi pravděpodobné, že nic z toho, co řekl premiér (Babiš), se nestalo. Že ono ‚důvodné podezření‘ je výmysl BISky,“ vykládal necelý rok před vpádem Ruska na Ukrajinu Schneider.
Tenhle člověk by chtěl posuzovat, kdo je duševně způsobilý vlastnit zbraň?