Hvězda na mapě Evropy zhasla. Babišův šéfredaktor se v dubnu rozplýval, teď mlčí

István Léko, šéfredaktor Babišových Lidových novin (archiv Fora 24)

István Léko, šéfredaktor Babišových Lidových novin | FOTO: archiv Fora 24

Možná toho pána také znáte. Jmenuje se István Léko a je to šéfredaktor Lidových novin, dlouholetý přítel Andreje Babiše, člověka, který list s tradicí Karla Čapka koupil v roce 2013. István Léko je hrdý jak na svého kamaráda Andreje, tak i na své noviny. A proto je dobře připomínat mu jeho články. Třeba ten z 24. dubna roku 2020 s titulkem Hvězda na mapě Evropy.

István Léko totiž nemá rád Babišovy kritiky. Jsou to samé podvratné živly. Tak citujme. „Možná že při sledování televize, rozhlasu či jiných médií jste také zjistili, že u nás doma je všechno totálně špatně, vláda si libuje v omezení lidských práv a svobod, svými opatřeními devastuje hospodářství, pokazila, co mohla. Politici tzv. demokratické opozice denně vydávají prohlášení, že by celou krizi s koronavirem řešili úplně jinak a hlavně mnohem lépe,“ psal rozhořčený šéfredaktor v dubnu, jen těsně před tím, než jsme definitivně zvítězili nad koornavirem, aby nás na podzim porazil.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Ale to samozřejmě není všechno. A omlouváme se, vzhledem k Lékově zaujetí proti demokratické opozici citujeme doslova a rozsáhle: „Problém těchto politiků spočívá v tom, že v mocenských křeslech, kam se již pěkně dlouho marně touží dostat, někdo už sedí, jenže ne kvůli tomu, že by Andrej Babiš a Jan Hamáček možnost sestavit vládu vyhráli v loterii. V demokracii rozhodují volby a pro naši zemi je opravdu štěstí, že ji zase neřídí padlí politici. Za posledních osm let totiž nevznikl žádný průzkum a nedopadly žádné celostátní volby tak, aby jejich vidění světa, dlouhodobě prezentovaná personální kvalita a prosazovaná politika byly schopny vytvořit většinu. Oproti tomu vládní koalice, která zemi řídí už sedmým rokem, již mnohokrát prokázala, že ví, jak řídit zemi, jak snižovat zadlužení, rozumí ekonomice i penězům, takže se dá předpokládat, že zvládne i očekávanou hospodářskou krizi, i když udělala – a ještě jistě udělá – pár chyb či zmatečných kroků.“

Pane šéfredaktore, 500 miliard shodek, pořád si na tom trváte, milý příteli? Ach ano, vy musíte. „Jistě nebudu přehánět, když řeknu, že díky dosavadním opatřením Česká republika stojí na čelných místech – a může si říkat, kdo chce, co chce. Jasné je, že po krizi se změní mnoho věcí, a možná už na podzim nebo až příští rok v celé Evropské unii začnou vážné diskuse o měnícím se světě, o prioritách většiny voličů a třeba i o soutěži společenských uspořádání, zejména o tom, kdo a pomocí jakých opatření vyřešil koronavirovou epidemii. A pro kritiky ať zde stojí výrok jednoho z vážených odborníků, který se do politiky neplete, ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška: ,Dokázali jsme nemožné. Jsme na mapě Evropy hvězdou a to je skvělé!'“ radoval se Léko.

Současný premiér na čelná místa instaloval skutečně oddané pisálky. Smůla ovšem je, že jejich texty můžeme zpětně citovat. Třeba v době, kdy se Česká republika stala zemí, která koronavirovou krizi vůbec nezvládla. A tak hvězda pohasla a István Léko bude muset psát o něčem jiném. Určitě už ale vymýšlí něco o zlé opozici.