Hvězdičky Miloše Zemana. Disidentka Lipovská a myslitel Ovčáček

Eric Drooker

Každá doba s sebou nese komické a tragické režimní figurky. Zemanova doba má řadu typických osob. Například Tomana, Babiše, Benešovou, Nejedlého, Mynáře. A potom dvě postavy o generaci mladší. Je to Hana Lipovská, která si pro sebe v posledních dnech začala budovat jakousi pozici disidentky, a její kamarád Jiří Ovčáček, který se vydává rovnou za myslitele. Zároveň však působí spíše jako poněkud hysterický a neúspěšný obchodní zástupce ruské vakcíny.

Co je spojuje? Oba se vydávají za věřící katolíky, i když pan Jiří pracoval v bolševických Haló novinách. A bolševici, jak známo, s oblibou zavírali a zabíjeli kněze a mnichy. Dále je spojuje láska k Miloši Zemanovi. Nepochopitelná, ale vroucí. Tím asi největším společným koníčkem je ovšem kopání do České televize a pokusy o její destabilizaci, zlomení profesionálních pravidel práce, zastrašení jejích novinářů a případně rovnou i likvidaci.

Musí to být tuze moc zajímavé večery, když spolu tak blízcí kamarádi řeší, z jaké strany kopnout řediteli ČT do kotníku, a hledají, na co by v ČT zaútočili a jak veřejnoprávní televizi ještě více naložit.

Hana Lipovská na sebe zatím nejvíce ve své dosavadní kariéře upozornila tím, že si s sebou do budovy České televize přivedla policisty, prý má strach z ředitele televize Dvořáka. Ano, ten je něco jako ďábel, protože třicet let spoluvlastní firmu, které kdysi dala ČT zakázku za sto tisíc. Proto se ho Lipovská bojí? Ano, Petr Dvořák je přesně ta osoba, ze které jde strach. Každopádně tohle divadlo je velmi slušný úspěch Hany Lipovské.

Jiří Ovčáček má proti ní nevýhodu v tom, že nemá žádnou zajímavou funkci. Je jen mluvčím ostudného prezidenta. Nemůže svoji nenávist ventilovat na místech, která by něco znamenala. Má jen sociální sítě. Zato na jeho profilech bývá dost často legrace. Stačí, aby někdo kritizoval Zemana nebo Babiše, aby se kdokoliv zeptal na zdraví prezidenta, aby se kdokoliv pozastavil nad rozpočtem Pražského hradu, nebo aby někdo chválil Českou televizi. V tu chvíli se začnou dít věci.

Jiří Ovčáček zaplaví twitter směsí nenávisti, urážek a podivně trapných sdělení, která mají být asi nejspíše důkazem o tom, že mluvčí Zemana je něco jako myslitel. Z posledních dní je to například tento povzdech: Znamení času. Vakcína zachraňující lidské životy vyvolává záchvaty zloby, zuřivosti a nenávisti. Opozice a novináři se předhánějí v ideologickém šílenství, které si nezadá s temnou dobou 50. let, sdělil mluvčí. Vraždění nevinných lidí, krádeže, zavírání a likvidace celých rodin, které v Československu v padesátých letech páchali komunisté, je ve světě Jiřího Ovčáčka totéž, jako když nyní opoziční politici varují před tím, že dávat neprověřenou, nepovolenou a pochybnou vakcínu lidem v ČR je nepřípustné.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články