Hvězdný krasobruslař Pljuščenko podpořil Putinovu propagandu. Jeho show ale propadla

Jevgenij Pljuščenko (Dahmeli / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)

Jevgenij Pljuščenko | FOTO: Dahmeli / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Velkou ostudou skončila akce, kterou v ruské Tule uspořádal Jevgenij Pljuščenko. Světoznámý krasobruslař totiž svým kolegům sliboval show, která podpoří sportovce, jimž bylo znemožněno soutěžit. Místo toho se jednalo o jasnou podporu Vladimira Putina a jeho válečné akce na Ukrajině.

Že se bude jednat o další projev sympatií ruskému prezidentovi ze strany legendárního krasobruslaře, bylo jasné již podle vstupenek na akci. Jim totiž podle zprávy deníku Blesk dominovalo velké Z, které se stalo symbolem ruské agrese na Ukrajině. Na lístcích se tak objevil nápis: „Za mír! Za Rusko! Za budoucnost!“

(Týdeník FORUM)

Přesto i Pljuščenkova manželka Jana jako jedna z moderátorek ohlásila apolitičnost akce. „Naše turné je na podporu našich sportovců, kteří byli diskvalifikováni kvůli sankcím a nedostali se na mistrovství světa. Naše show je mimo politiku, jsme tu pro naše sportovce,“ řekla.

Opak byl ovšem pravdou. Nejen, že v projevu politika Nikolaje Vorobajeva zazněla slova o nutné svornosti, podpoře vlasti a prezidenta, ale i vzkazy pro ruské vojáky na Ukrajině jasně naznačovaly, že se bude jednat o akci, která má podpořit invazi Putinových vojsk do demokratické země.

Na vzniklou situaci zareagovali i někteří sportovci, kteří měli v programu vystoupit. Mnohým „domluvil“ po telefonu generální ředitel Ruské krasobruslařské federace Alexandr Kogan, ale třeba Michail Kolada, stříbný z OH v Pchjongčchangu, nakonec nevystoupil.

Své zklamání z akce dala najevo i Jelizaveta Tuktamyševová „Opravdu jsem chtěla věřit, že sport je mimo politiku, ale dnes to bylo úplně jiné. Miluji krasobruslení, upřímně miluji to, co dělám, žiju tím. Chci se účastnit soutěží, chci bruslit, chci připravovat nové programy, chci se účastnit show. Ale nechci, aby se výkony sportovců staly prostředkem manipulace a přesvědčování. Jsem úplně zmatená,“ napsala na sociální sítě mistryně světa z roku 2015.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články