Bohužel se problém s dezinformacemi v informačním prostoru řeší pozdě. Všechna funkční opatření jsou dlouhodobá. Ať už je to prevence v oblasti vnímání médií a informací, nebo informační a mediální gramotnost. Důležitá je také strategická komunikace státu, míní v rozhovoru pro deník FORUM 24 expert a partner pro vztahy s veřejnou správou sdružení CZ.NIC Jaromír Novák.
Blokování dezinformačních webů mělo omezit šíření nepravdivých a zavádějících informací v on-line prostoru, které se snažily relativizovat či schvalovat agresi na Ukrajině. Nakolik se to povedlo?
Opatření sdružení CZ.NIC bylo mimořádné opatření v mimořádné době. Na začátku bylo toto opatření velmi efektivní a byla kriticky přerušena dezinformační vlna. S ohledem na pokles efektivity tohoto opatření, jak ukazují například data ze serveru Investigace, pominuly důvody vyřazení ze zóny u sedmi z osmi blokovaných domén. Osmá doména zůstává vyřazena ze zóny, protože držitel nemá uvedeny správné údaje v registru.
Většina webů, které byly zablokovány, přešla na jinou platformu nebo doménu. Mělo toto úsilí tedy vůbec smysl?
Jak jsem již řekl, na začátku to určitě smysl mělo. Ale protože jsme věděli, že je to mimořádné opatření v mimořádné době, tak jsme také věděli, že postupem času bude toto opatření ztrácet efektivitu.
Podle politologa a experta na dezinformace Miloše Gregora blokování webů „dlouhodobě ztěžuje práci dezinformátorům, ale pořád dokážou fungovat“. Je jejich blokování správnou cestou?
Sdružení CZ.NIC vyslyšelo výzvu vlády na počátku ruské agrese. Smyslem vyřazení jmen domén ze zóny bylo vytvoření časového prostoru pro reakci příslušných orgánů veřejné moci, nikoliv trvalá blokace pouze z rozhodnutí sdružení. Také proto jsme hned na počátku vyzvali vládu České republiky k přijetí systémových opatření v oblasti prevence a zamezení šíření dezinformací v on-line prostředí. Nutno dodat, že institut blokace má technicky omezený efekt a samotný nedokáže a nemůže vyřešit problém šíření dezinformací v České republice.
Dal by se problém s dezinformacemi na internetu řešit i jinak?
Bohužel se problém s dezinformacemi v informačním prostoru řeší pozdě. Všechna funkční opatření jsou dlouhodobá. Ať už je to prevence v oblasti vnímání médií a informací, nebo informační a mediální gramotnost. Důležitá je také strategická komunikace státu nad klíčovými tématy a posilování důvěry občanů v jednotlivé instituce státu.
Místem, kde se dezinformace a fake news hojně šíří, jsou i sociální sítě. Dá se proti tomu nějak bojovat?
Toto je otázka na provozovatele sociálních sítí. Řekl bych, že řada z nich jistě má vůli dezinformace na svých serverech řešit. Určitě to ale není snadná práce. Je třeba si také říci, že obecně je práce s informacemi a jejich posuzování otázkou velkého citu. Snahy řešení dezinformací a fake news vidíme na úrovni EU.
V České republice je zhruba 40 dezinformačních webů, které mají vliv na společnost. Proč jste se rozhodli jich zablokovat jen osm?
K vyřazení osmi jmen domén ze zóny dospělo sdružení CZ.NIC po intenzivních konzultacích s bezpečnostními složkami státu a na základě doporučení vlády České republiky. K blokování dalších dezinformačních webů potom přistoupili, opět na výzvu vlády, místní poskytovatelé připojení k internetu.