V mediálním šumu kolem kauzy Faltýnek bohužel zanikla fráze, kterou použil tento muž pro svou obhajobu na půdě PS.( I když všichni víme, že šlo vlastně o typicky papalášský projev na téma“co mi tak vy můžete udělat?“)Myslím tím slova o tom, že „si sám vzal svůj mandát“ k řešení jakési situace,která se mu nelíbila. Rád bych věděl, který zákon dovoluje poslanci PS vzít si sám  mandát a bez vědomí příslušného státního úřadu se míchat do jeho kompetence.

Jestliže takovou věc některý  zákon umožňuje, pak poslanec Faltýnek udělal dobrou věc. Totiž tím, že upozornil na nesmyslnost a stupiditu takového zákona, tudíž na špatnou práci zákonodárců.(Už zase – neměli bychom se konečně začít zajímat o efektivitu  jejich práce?) Ono je totiž nebezpečí, že po vzoru této Faltýnkovi obětavosti začnou i jiní poslanci PS brát vlastní mandáty a „napravovat“věci, které se jim nelíbí. A tak se můžeme připravit na to, že třeba poslanci KSČM právem vlastního mandátu vyvlastní podnikateli jeho podnik. Samozřejmě jsou v tomto případě v nebezpečí podnikatelé, kteří prosperují – krachující podnik komunista nezestátní. Nedokázal by se postarat o jeho prosperitu, a ani ze své  ideologické podstaty to udělat nesmí. Umí jen ničit. Dokonce i to,co sám ukradl.Historie je mi svědkem. Agrofert taky.

Jestliže samovolné „vzetí“ vlastního mandátu některý zákon zakazuje, věc je jednoznačná. Poslanec Faltýnek se dopustil protizákonné činnosti, musí být obžalován a potrestán. Netěšme se ovšem předčasně.Pan poslanec má na své straně silného spojence – čas.A jak dokáže se zákony i všemi úřady, kterých se to týká zacvičit čas, vidíme na všech kauzách Andreje Babiše. A že jich je! Ne, jako jedna umrněná Faltýnkova!

Pak je tady ještě třetí možnost. Ta, že takové jednání poslanců žádný zákon neumožňuje, ale ani nezakazuje.Což je – vzhledem k výše zmíněné efektivitě práce zákonodárců – nejpravděpodobnější.Samozřejmě s důsledky, které jsou uvedeny v případě číslo 1

Takže vážené  optimistky a vážení optimisté – sorry jako. Zase ostrouháme.Vláda prostě maká, aby bylo líp.

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

Revue Forum Banner
Profilový obrázek
Ján Urban