Boj nejvyššího.

Nejvyšší bojovník proti korupci v tomto státě se pokusil o další boj.Musel z něj vycouvat, protože zjistil, že by tím postihl i sám sebe.A tak jsou to opět občané, kteří  nepochopili, že neřekl to, co řekl, protože to chtěl říci jinak, tak, aby mu to prošlo.Znamená to snad, že jsou neziskové organizace již mimo nebezpečí?

Dáváte-li peníze do neziskovky, není to tak jednoduché. Musíte si přitom zaplatit lidi, kteří se postarají o to,aby se vaše peníze dostali do té správné kapsy. Čím více peněz je ve hře, tím je větší pokušení a nebezpečí, že se vaše peníze do té správné kapsy nedostanou.Hodně  z těch, kteří by se o ně měli postarat, si totiž pojem „ta správná kapsa“ vysvětluje po svém.Stát  který se tváří  jako dobrý hospodář se bude snažit neziskovky  ohlídat.Chyba – velká chyba.K tomu musí určit své vlastní hlídače,tedy další lidi do systému vysvětlování si pojmu „správná kapsa“ po svém.

Ironií osudu je, že na stejném systému je založeno hospodaření s různými dotacemi.Je jedno, od koho, jakým směrem plynou, kam jsou určeny.Všechny mají osud tak dobrodružný, že by jim mohl závidět i samotný agent 007 – a stejně je všechny čeká tentýž osud.Budou nepřehledně a neprůhledně  rozpuštěny!Stačí aby se jim dostalo do cesty pár babišů, nebo jeden český fotbalový svaz.Stát potom musí vymýšlet různé finty a zdanění na drobné a malé podnikatele,znechutit je a otrávit, aby neměli čas ani chuť podívat se pořádně do kapsy předsedy vlády, nebo jeho soukromé politické straně či hnutí.Další výhoda pro stát – vypadá opravdu, jako dobrý hospodář, který se stará.Ale pozor – jen na první pohled!

Jedna super čerstvá zpráva třeba říká, že policie obvinila 10 osob pro dotační podvod v hodnotě 50 milionů Kč. Dejme tomu, že by teoreticky všechny tyto osoby byly odsouzeny,každá na 5 let odnětí svobody. Nejvyšší bojovník proti korupci by si tím vlastně zasloužil přísně logicky vzato 50 let natvrdo – protože výše uvedenou sumu stačil „odklonit“ sám,do vlastní kapsy. Jak je to tedy s tím státem jako dobrým hospodářem na druhý pohled? Prostě tak, že se stát snaží hospodařit s penězi tak, aby mohli naplnit „ty správné kapsy.“

Ale abych odpověděl na otázku o ohrožení neziskových organizací. Až odeznějí všechny emoce kolem 50. výročí okupace ČSSR, které zaslouženě hýbou společností dnes…vrátí se nám potichu péče státu jako dobrého hospodáře.Ne,neziskovky nejsou v bezpečí – ty“ správné  kapsy“ jsou totiž bezedné a navíc disponují  mocí.

 

 

 

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

Revue Forum Banner
Profilový obrázek
Ján Urban