České kovidové peklo a cesta z krize

()

Slavíme neslavné výročí roku s čínským koronavirem. Ze země, která se na jaře řadila mezi premianty s tímto onemocněním, se  stal „ostrov zkázy a temna„, jak píše americká CNN. Tisíce nakažených denně, rychlá vakcinace v nedohlednu. Pojďme se ohlédnout za rokem největší krize od roku 1989 a proč jsme dnes tam, kde jsme.

V březnu loňského roku, kdy autor tohoto článku seděl v londýnské kavárně a četl v deníku London Evening Standard ne zrovna moc přesné odhady budoucího vývoje. Tamější noviny v ten den žily bulvárním tématem, že si anglická královna Alžběta II. vzala na veřejnosti rukavice.

Česká vláda zareagovala na jaře poměrně rychle a dovolím si říci v určitém ohledu přehnaně.  Mementem jarní uzávěry Česka je zákaz vlastním občanům opustit republiku – v nemálu lidí vyvolávalo toto opatření živé vzpomínky na čtyřicetiletý komunistický lockdown Česka. Na právo občana svobodně opustit republiku a zároveň se do ní bez dalšího svobodně a bez bariér vrátit z dobrých důvodů česká ústava pamatuje. A administrativa Andreje Babiše se za toto závažné pochybení dodnes veřejnosti neomluvila.

Každopádně jarní vládní restrikce, které byly zejména preventivního charakteru a které podpořilo celé politické spektrum, zabránili humanitární katastrofě, v které jsme dnes. Důležité je také říci, že tento preventivní postup měl podporu široké veřejnosti. Jak je tedy možné, že jsme dnes tam, kde jsme? Dovolím si parafrázovat slova klasika: „Ti, kteří měli odejít, neodešli.“

Vcelku be se dalo prominout i letní rozvolnění. Čísla hospitalizovaných pacientů v porovnání s dnešními čísly byla marginální. Lidé se chtěli vrátit k normálnímu životu. Nikomu to nelze zazlívat.

Ale za současný stav humanitární katastrofy je zodpovědná jen a jen administrativa předsedy vlády Andreje Babiše a její série špatných a ještě horších rozhodnutí. Je nutné důrazně odmítnout novinářskou zkratku, že za současný stav nese odpovědnost celá politická reprezentace. Česko, parlamentní republika, vedená Vládou České republiky, pod kontrolou Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, je ta jediná výsostná autorita, které připadá kompetence přijímat krizová opatření, rozhodovat o nich a zároveň za ně přijmout svou politickou odpovědnost. Opozice může nabízet svůj alternativní pohled, ale z podstaty věci nereprezentuje většinu v parlamentu, tudíž vláda by ji mohla klidně ignorovat. Vláda Andreje Babiše toto dělala a pravděpodobně to bude tím, co v říjnu způsobí její konečnou zkázu.

Důvěra veřejnosti, která se ukazuje být tak zásadní v době společenské krize a která tu na jaře byla i přes obrovskou antipatii části veřejnosti vůči osobě předsedy vlády, je dávno pryč. Nejvíce tento stav zapříčinil souběh těchto věcí:

  • Ignorace těch, kteří díky krizi přišli o své životní jistoty – lidé, kteří svou vytrvalou prací vybudovali firmy a živnosti, které se v zájmu zdraví všech musela uzavřít. Tito úspěšní lidé byli vládou hozeni přes palubu, kompenzace, které měli zajistit jejich existenční přežití, byly chaotické, zpožděné a často nespravedlivé;
  • nedostatečné vysvětlování a odůvodnění veškerých opatření a v důsledku ztráta důvěry v tato opatření,
  • a v konečném důsledku osoba trestně stíhaného premiéra, která se za posledních sedm let hlásila k“třídnímu boji“ se starými pořádky. K boji s těmi, kteří ho nevolili, a které se ani nepokusil přizvat na stranu sounáležitosti a spolupráce.

Východiskem z této krize nemůže být nic jiného, než konec neschopného a chaotického předsedy vlády. Jeho konec by pro opoziční strany rozhodně nebyl politicky výhodný, mnohem lepší je pro ně vyčkat až do řádných říjnových voleb a vyhnout se tak strašáku v podobě úřednického kabinetu prezidenta Zemana (na nějž by si většina veřejnosti stejně ani nevzpomněla, kdyby jeho kancléře nezačala policie stíhat). Jenže volby až v říjnu životy nezachrání.

Autor je členem Občanské demokratické strany.

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

V rámci zkvalitnění a obohacení naší práce bychom vás rádi vyzvali, abyste se aktivně podíleli na tvorbě obsahu našeho webu. Z tohoto důvodu existuje sekce Hyde Park, která vám nabízí možnost, vkládat své blogy a tím se vyjádřit k problémům, jež hýbou společností, nebo trápí právě vás.

Pokud se tedy chcete stát přispěvatelem našeho deníku FORUM 24, obraťte se na nás mailem na adresu [email protected] a my pro vás rádi vytvoříme přístup do našeho systému, kde budete moci své texty vkládat. Po nutné editaci vašich příspěvků blogy publikujeme.