29.08.2019

Doneslo se ke mne jemně udivující jednání nezávislé televize. Klávesnice se chvěla vzrušením a sama nabízela slůvka statečná, nezávislá, až náhle na monitoru naskočila slova pokroková, revoluční. Někde v lůně TV nastalo pnutí. Nač postaru, nepokrokově nahlížet na obsah pojmu dialog. Stará, zahnívající, nerevoluční řecká filosofie, označuje zatuchle dialog jako rozhovor. Dvou a více person. Nejlépe lidí. Ne tak pokrok v revoluční TV. Upomenuli se na staré westerny, kde úsloví jeden je málo, ale dva už je moc, upozadili duelní pozvánku pro druhého diskutéra a dialog náhle sestává z rozhovoru trestně stíhaného estébáka a oponentem mu bude daňový, podvodník, arcilhář a křivopřísežník. Duelu, ó jak zastaralý a přežitý obsah, bude přihlížet usměrňovač. Jeho úkolem bude nestranně rozhodcovat počet odrecitovaných frází, aby se na oba duelanty dostalo stejnou úměrou.

Počal jsem míti obavu o naši Ústavu. Již drahnou dobu, v politickém matrixu je minuta stoletím, si o ni neotřel nikdo obuv. Dokonce ani ústnatý Jiřík, mluvka, zlatoústného rozverného mstitele sama sebe a neformálních pijavic na Hradě. Ale nezklamala Rudá Marta. Ráno po procitnutí z kocoviny po četbě zpráv TASSu a Haló Novin, nalila sobě silný ruský čaj a vytanulo ji na mysl, že již není poslankyní, zastupitelkou a ani školskou expertkou. Vydesinfikujíc dutinu ústní stoličnou, uchopí do ní Ústavu a prohlásí ji za znásilněnou..

Napadá mne svatokrádežná myšlenka. Matrixu ne zcela cizí. Nejsou náhodou duelant a Rudá z jedné líhně ? Nepokládají řeckou klasickou filosofii a Ústavu za buržoázní přežitek ?

I vědecký počin našeho Zpívajícího Ministra přes zdraví, zapřísáhlého abstinenta a nekuřáka a dopisovatele pozoruhodných polovýhružných mailů, stran zdravotnictví bez medikace, dosáhlo málo uvěřitelných výsledků. Pacient 0, říkejme mu pokusný ušatec Janoušek, kterému se nedostávalo léčiv, coby Lazar povstal z lože. Kolmo i plavmo rozkomíhal tělo tak, že neduhy tělesnou schránku neprodleně opustily.

Opouštěje MATRIX sáhnu po kávě. Hořká zdá se.

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

Revue Forum Banner
Profilový obrázek
Martin Fitřík