Den poté.

Jednou to praskne.Zdá se, že situace je více než zralá.Ať už přijde na scénář vládní krize,nebo oddalování řešení vzniklé situace prezidentem do ztracena,jak on to umí.Dříve nebo později dojde na ústřední problém.Co dál?

A proto  bychom se  konečně měli vážně zabývat otázkou odpovědnosti politiků za jejich činy.Známý teorém, že každé právo má být vyváženo povinností v praxi prostě selhává. Nejvíce vymahatelnost odpovědnosti.Dobře, ředitel finanční zprávy „dobrovolně“ rezignoval a státní kasa se bude prohýbat a sypat peníze po prohraných soudních sporech.Přicházíme zbytečně o peníze za chyby, kterých se dopustila celá vláda.A to jde pouze o jednu jedinou kauzu.Kdo, kdy a jak napraví škody, které napáchala a ještě napáchá současná politika dvou vzájemně si vyhovujících mužů? Jak dlouho bude trvat napravit pověst ČR jako nevyzpytatelného člena EU, který lavíruje mezi východem a západem podle toho, jak se mu to hodí zrovna v konkrétním případě? Čtenář,který je jen trochu v obraze, si může dál dosadit další a další příklady, co napravovat.

Někteří lidé mají krásně spočítáno,kdo, kdy a za kolik je okradl – všechny ty politické i hospodářsko-politické kauzy,rozkrádačky, odklonění peněz ,které měli původně patřit všem.(Náš nejvyšší bojovník proti korupci na tom dokonce postavil svou filozofii.Svým „odhalením všech, jako zlodějů“se snaží legitimizovat vlastní činy, ne zrovna poctivé či morální.)

Ale postavit se zloději, který nás okrádá dnes, a jak je znám v celé Evropě, okrádal by nás  i nadále,to  chce kus odvahy. Připomíná mi to pana domácího, který dokáže přesně vyčíslit, o kolik ho zloději připravili včera, ale když přistihne dnes  zloděje při činu, raději dělá že není doma.Měli bychom být rádi, že se najdou lidé, kteří na sebe berou to riziko a ohlídají nám náš malý český dvoreček.Samozřejmě, že přistižený zloděj bude zuřit a obviňovat jiné.Nejnovější „kauza“ AB( mimochodem, má někdo spočítáno, kolik jich už bylo? )je bezesporu velkým testem policie i justice.Nelze,než jim držet palce, aby pro ně dopadl se známkou:státní orgány demokratického státu.

A pak – to nepřijde jen „den poté“.Přijdou celá léta poté.Je už dnes načase myslet na to, jak budou vypadat,jestli se dnes odpovědní, budou opravdu  zítra zodpovídat.

 

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

Revue Forum Banner
Profilový obrázek
Ján Urban