Andrej Babiš, svého času znám též pod krycím jménem Bureš, na posledním sněmu ANO – Akce nenažraného oligarchy, prohlásil, že jeho strana je tady pro všechny. Vlevo, vpravo, uprostřed, nahoře, dole, pro staré, mladé, malé, vysoké, tlusté, hubené, bílé, černé, žluté, oranžové a bůhví pro koho ještě. Je to však vůbec možné?

Andrej Babiš doplnil vzdělání a místo tupého opakování, že je tady pro všechny, objevil výraz Catch-all party. Zní to moderně, intelektuálně a sexy. Co však Catch-all party je? Pojem vzniká zhruba v období 50. let 20. století v USA, kde politický marketing a volební kampaně byly a dosud jsou na míle vzdálené před Východní Evropou. V této době dochází v USA k ideologickému rozkladu stran ve snaze „chytit“ všechny voliče. Něco jako pokémoni, prostě je musíte mít všechny. Kdo nemá všechny, ať se jde radši zabít. Samozřejmě s tímto také souvisí masivní rozvoj médií v té době, jako bylo televizní vysílání apod. Dnešní doba je v tomto ještě dále, neboť se média vyvinula do nových forem, které naprosto fatálně ovlivňují politický marketing současné doby a existují mediálně nástroje o jakých se politickým marketingovým expertům v 50. letech minulého století ani nesnilo.

ANO a Andrej Babiš neustále usiluje o to, aby chytil všechny voliče. Bohužel pro něj, zatím jich chytil něco okolo 30% obyvatel České republiky. Číslo se to zdá být ohromují, avšak nezapomínejme, že jak ODS, tak ČSSD měla v době svého drancování ubohé republiky ještě o několik procent více. Andrejovi se to zdá býti málo, vždyť si neustále stěžuje, jak mu jeho koaliční partneři neustále hází vidle do jeho spanilé jízdy za vyšvihnutím České republiky zpět do dob První republiky, svými hloupými požadavky. On pak musí dělat kompromisy a to ho brzdí, ale alespoň může svalovat nepovedené věci vlády na koaliční partnery. Nejlépe by bylo, kdy ANO dostalo ve volbách tolik procent, jako AB na sněmu jeho strany. Pro začátek by stačilo zhruba 85%, za pár let pak už těch vysněných 100%. Aby k tomuto výsledku ANO došlo, musí se zeširoka rozkročit a chytit úplně všechny voliče, od bizarního Okamurova spolku, přes Dělnickou stranu, až po nějaké ty pravicové extrémisty.

Je však toto možné? Už ze zpráv posledních dnů je vidno, že takhle to nejde. Ačkoliv se již nějaký ten rok mluví o ideologickém vyprazdňování politických stran a mizení hranice mezi levicí a pravicí, obavám se že tomu tak úplně není. Je jistě možné, že určité rozdíly mezi pravicí a levicí mizí, nicméně základní pilíře a idee levice a pravice stále existují. Babiš se pokouší tyto pilíře zničit neustálým lavírováním mezi levicovými a pravicovými kroky vlády. Dobrá, spíše mezi levicovými kroky vlády a pravicovým blouzněním premiéra.

Babiš si za partnery do vlády vybral jediné dvě levicové strany v Poslanecké sněmovně, je tedy naprosto směšné, že by s nimi protlačil jediný pravicový bod. Babiš si to uvědomil a poté, co levicové konkurenty zdecimoval a jejich voliče vyluxoval, narazil na strop svých preferencí, které se pohybují okolo 30%. Babiš už ví, že aby rostl dál, musí kormidlem otočit razantně doprava. To ovšem znamená obrátit pozornost k pravicovým voličům, kterým se mnohé kroky, které současné vláda provedla velmi nelíbí. To však pro ANO znamená, že musí podniknout takové kroky, které z logiky věci budou odporovat věcem, která tato vláda již zavedla. Budou se vzájemně rušit, případně bude muset ANO iniciovat jednání za zrušení různých výdobytků levicových partnerů, které však byly zavedeny minulý rok. Jako například již nyní se mluví o zrušení slev na dopravě, která vláda s velkou pompou zavedla loni na podzim. Nezní to šíleně? Nejen, že zní, ono to šílené je.

ANO má ještě druhou možnost, jak může pravicové voliče zaujmout. EET již zrušit nemůže, to by opravdu už vypadalo jako by se všichni zbláznili, ale mohlo by více uvolnit prostředí pro podnikatele sníženém daní a všemožných poplatků. Ovšem česká ekonomika zpomaluje a jednoduše nejde snižovat daně a zároveň chtít, aby stát vše, kde peníze chybí, dotoval. To prostě nejde, neboť by to vedlo mílovými kroky ke státnímu bankrotu. Buď budou daně vysoké, kdy však stát bude financovat veřejné služby (důchody, zdravotnictví, bezpečnost apod.) nebo budou daně nízké, ale občan si za jisté státní služby připlatí. Jiná možnost zatím neexistuje. To, že stát cpe peníze kam nemá a neumí efektivně hospodařit, je věc jiná.

Jak již bylo řečeno, ANO se chce zeširoka rozkročit a pohltit veškeré voličstvo. To však nejde, jelikož jedna část voličů chce, to co druhá ne a proto zde máme parlamentní demokracii, kde musí vznikat kompromisy, aby se vyšlo vstříc všem skupinám voličů a žádný z nich nebyl poškozen. Neustále se musí hledat rovnováha. Andrej Babiš toto nechápe, chce být pánem všech a klidně bude zavádět jednu věc, která bude rušit tu předchozí. Takto však ANO padne, stejně jako Rhódský Kolos, který se dle historiků zřítil do moře při menším zemětřesením, jelikož byl příliš rozkročen a jeho kyčle nevydržely tíhu váhy jeho těla a on se zřítil do hlubin moře.

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

Revue Forum Banner
Profilový obrázek
Martin Hossinger
Autor je politolog