Finance pro sport v roce 2020: Celkově víc než 23 miliardy korun. Bude skákat a jásat opravdu celé Česko?

Vážení,

neziskové organizace si mají v příštím roce rozdělit dotace 5,68 miliardy korun. Z toho dotace na sport mají činit 4,73 miliardy. Na vše ostatní tedy zbyde 0,95 miliardy. To je necelých 17%! Co řekne vláda Ing. Babiše například nemocným, až krachne domácí péče, poskytovaná neziskovkami? Ošetří staré a nemocné Česká unie sportu, Fotbalová asociace nebo jiný podobný spolek?

Celkem 7,25 miliardy půjde do sportu z rozpočtu ministerstva školství. Víc než jednou miliardou přispějí i ostatní ministerstva. Nejvíc ovšem do sportu napumpují kraje, města a obce. Kompetentní zdroje hovoří o částce až 15 miliard korun z rozpočtů samospráv. Dohromady se tak jedná o předpokládaných 23,6 miliardy korun.

Sport je pro vládu prioritou, jak 9. září 2019 v ČT prohlásil premiér Ing. Babiš. Krajským a obecním samosprávám je tato priorita prokazatelně velmi blízká. Zástupci sportovců se zde politicky angažují už řadu roků a příliš neřeší, za jakou volební kandidátku. Důležité je prolobbovat si cestu k penězům. V tom prokazatelně předstihli všechny ostatní o několik koňských délek.

Mnoho představitelů krajských a obecních samospráv si od premiérovy vlády vzalo mustr. Finance společenským organizacím rozdělují obdobným nepoměrem, jako úřadující vláda u neziskových organizací. Investiční a dotační nůžky se zde rozevírají rok od roku zřetelněji. Rozsah upřednostňování sportu nemá reálné společenské opodstatnění. Ke spokojenému životu občanské společnosti ligové tituly ani olympijské medaile použít nelze.

Neadekvátní toky peněz z veřejných rozpočtů do tzv. sportovního prostředí, jemuž dominuje Česká unie sportu, jsou skutečností, jež má analogii snad jen v politickém koloritu komunistického režimu, který v této zemi panoval před rokem 1989. Děje se tak na úkor ostatních společenských a sociálních aktivit. Opět se potvrdilo, že zástupci sportovců v čele s JUDr. Janstou se umí nejlépe domluvit s těmi politiky, pro něž je politika svébytným obchodním prostředím. A „po nás potopa!“ asi nejlépe vystihuje jejich sociální cítění.

Předseda České unie sportu Miroslav Jansta má zřejmě řadu důvodů, aby na éru komunistické demokratury navázal svými celoživotními projekty. Ty nyní posunul do vzniku Národní sportovní agentury, která je, dle dostupných informací, především výsledkem jeho politického úsilí a lobbismu. JUDr. Jansta se netají tím, že vrcholnou metou je pro něj zřízení ministerstva sportu. Možná pomýšlí i na tuto ministerskou funkci.

Na ministerstvu sportu by předseda ČUS nepochybně mohl ještě lépe zúřadovat toky financí do sportovního prostředí, jehož narůstající nároky jsou pro některé politiky tématem číslo jedna. O tom, jak by to pod Janstovým vedením mohlo fungovat, napovídají jeho nostalgické vzpomínky na Československý svaz tělesné výchovy, dominantní strukturu někdejší komunistické „Národní fronty“. Kolik peněz by takové ministerstvo sportu požadovalo v roce 2025 – dvacet, třicet miliard…? A v roce 2030 možná 40 miliard a víc? S podporou Ing. Babiše v čele státu to má značnou naději. Sport je podle něj prioritou. Logicky z toho vyplývá jediné: Sportovci volí Babiše. To by zase mohl zařídit JUDr. Jansta přes celonárodní struktury ČUS.

Velmi nesportovní koncept „Rozděl a panuj“ škodí podstatě sportovních ideálů i prestiži sportu. V konečném důsledku pak celé české společnosti. Ze sportu se stává synonymum arogantní elitářské struktury, která si krok za krokem podrobuje státní i komunální instituce. Chování vůdcovské elity sportovců v mnoha ohledech vykazuje znaky typické pro mocenské oligarchie: („Oligarchie je mocenská struktura, která umožňuje několika firmám, rodinám nebo jednotlivcům vládnout. Mají dostatek moci, aby si podmanili nějakou oblast pro své účely a vyloučili ze zajímavých požitků druhé. Moc si udržují prostřednictvím vzájemných vztahů.“ Zdroj: FORUM24 – Jan Jandourek, 16. 9. 2019) Zde je také třeba hledat původ osudové přitažlivosti mezi vládnoucím oligarchou této země a věrchuškou sportu. Tito aktéři jsou pro své vládnutí vybaveni řadou společných česko-slovenských memů, typických pro struktury, které žijí na úkor ostatních. („Memy jsou informace, které se v sociálním prostředí chovají podobně jako geny v prostředí biologickém“ – MUDr. Koukolík: Vzpoura deprivantů).

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

V rámci zkvalitnění a obohacení naší práce bychom vás rádi vyzvali, abyste se aktivně podíleli na tvorbě obsahu našeho webu. Z tohoto důvodu existuje sekce Hyde Park, která vám nabízí možnost, vkládat své blogy a tím se vyjádřit k problémům, jež hýbou společností, nebo trápí právě vás.

Pokud se tedy chcete stát přispěvatelem našeho deníku FORUM 24, obraťte se na nás mailem na adresu [email protected] a my pro vás rádi vytvoříme přístup do našeho systému, kde budete moci své texty vkládat. Po nutné editaci vašich příspěvků blogy publikujeme.

Revue Forum Banner