Hnilička versus Kovid aneb česká ulička k vítězství

Eric Drooker

Sportovní revival band (známý z minulosti pod socialistickou vizitkou ČSTV) se na světla ramp vrátil hlavní slavobránou. Lobbystické úsilí jeho kmotra JUDr. Jansty zatáhlo do hry nejvyšší figury počínaje premiérem Babišem a konče epidemiologem Dr. Prymulou. Obrazně řečeno: Jestli někdo dokáže pohnout horou, je to v Zemi české právě Miroslav Jansta.

Nesporně největším trumfem kmotra Jansty je postátněný svatostánek sportovního bandu Národní sportovní agentura do jejíhož čela nominoval svého praporčíka Milana Hniličku. Státní beránek už se přátelsky otřásl a přislíbil sportovcům do korýtka dalších 1,7 tisíc milionů korun. Celkem se tak jedná o 11,8 miliardy korun ze státního rozpočtu na rok 2021. Navzdory tomu, že hospodaření s penězi ve sportu konkuruje silám, srovnatelným s kosmickou černou dírou.

Hniličkova Národní sportovní agentura se také svým politickým vlivem při reparacích kovidových ztrát ukázala jako nový pilíř moci ve státě. Výstižnější je ovšem charakteristika „stát ve státě“.

O porci peněz z kovidového měšce se hlásí profesionální sport. Profesionálové vyčíslili ztráty na 700 milionů korun, sportovní spolky na necelých 200 milionů. Vznikl tak poněkud nepřehledný kovidový guláš, kde se vláda milionům asi pod sukni dívat nebude. Hnilička musí rychle najít „správný klíč“ k rozdělení kovidové miliardy ze záchranného balíčku Covid Sport.

Jakkoli jsou pro sport peníze vždy až na prvním místě, zdraví si za ně nikdo nekoupí. A tak došlo i na to zdraví: Sportovní hodnostáři chtějí zkrátit Kovidu karanténu. Nepotřebují k tomu žádná grémia. Stačí, když v pondělí Hnilička se svou partou zajdou za Babišem. Politická podpora sportovců je pro premiéra jistě podstatnou protihodnotou.

Na pondělním jednání s premiérem (17. srpna 2020) zabodoval fotbalový „Luftjarda“ Tvrdík. Pro přísedícího epidemiologa Prymulu to byl ten správný spoluhráč. Oba jsou úředníci a důstojníci, vyškolení ke spolupráci armádou. Hranice nemožného v českém sportu se opět posunula. Sportovci nakonec nebudou mít karanténu žádnou!

Aktuální kovidová data ukazují, že výmluvnost lobbistů jako jsou Jansta, Hnilička, Pelta nebo Tvrdík na virus žádnou magickou silou nepůsobí. Zatímco oni budou dál hrát s Kovidem o svoje branky, body, vteřiny, společnost si od prvního září znovu nasadí roušky. Mlčící většina národa opět ostrouhala.

Zbývá jen dořešit otázku, jak by se ta většina národa v běžném životě měla izolovat od sportovců, kteří dostali výjimku z kovidové karantény a objeví se náhodou někde mezi normálními lidmi? Armáda výkonnostních sportovců snad chápe, že se tu hraje také o jejich vlastní zdraví a o zdraví jejich rodin?

Varnsdorf 22. srpna 2020

Zdroje:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/hnilickova-agentura-rozdeli-sportu-118-miliardy-zbude-i-na-jagrovu-halu-115611

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tym-bez-karanteny-zavedeme-to-pro-cely-cesky-sport-rika-hnilicka-116369

https://echo24.cz/a/S8dhk/obavy-z-koronaviru-rostou-70-procent-cechu-se-boji-o-zdravi-blizkych

https://echo24.cz/a/Seyjn/raketovy-narust-pripadu-koronaviru-v-cesku-poprve-presahl-500-za-den

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/fotbal-a-hokej-vycislily-u-hnilicky-jarni-ztraty-sumou-pres-700-milionu-116745

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/profesionalni-sport-vola-s-o-s-potrebuje-dva-zachranne-cluny-116263

https://www.forum24.cz/hydepark/peltova-rec-janstova-armada-praporcik-hnilicka-aneb-nahlednout-do-intelektualniho-sveta-velkyho-capa-ja-jsem-nepritel-naroda-ale-to-me-bavi/

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

V rámci zkvalitnění a obohacení naší práce bychom vás rádi vyzvali, abyste se aktivně podíleli na tvorbě obsahu našeho webu. Z tohoto důvodu existuje sekce Hyde Park, která vám nabízí možnost, vkládat své blogy a tím se vyjádřit k problémům, jež hýbou společností, nebo trápí právě vás.

Pokud se tedy chcete stát přispěvatelem našeho deníku FORUM 24, obraťte se na nás mailem na adresu [email protected] a my pro vás rádi vytvoříme přístup do našeho systému, kde budete moci své texty vkládat. Po nutné editaci vašich příspěvků blogy publikujeme.

Revue Forum Banner