Jak porazit Babiše?

Eric Drooker

Zvažuju, proč je tak úspěšný politický projekt pana Babiše. Kde vlastně dělají chybu ostatní politické strany při burcování své politické základny? Čím to je, že Babišovo hnutí ANO dokáže oslovit voliče? Jakým způsobem se dá tento trend zvrátit?

Těžko se dá srovnávat možnost mediálních vstupů skutečných politiků ve srovnání s možnostmi médií, která do svěřeneckých fondů vložil Babiš a která prý nevlastní a neovládá, což nám ovšem skvěle dokazují nahrávky zveřejněné skupinou Julius Šuman. To je fakt. Ale na druhou stranu je také faktická a neoddiskutovatelná Babišova pracovitost, nebo možná až zarytost právě v mediálním prostoru. Kde může, tam se vetře k jakékoliv obecní akci a zneužije ji ke své osobní propagaci. Například do objektivu fingovaně močí na festivalu, nebo káže na téma motýle, sucho, uschlé lesy a teď naposled sázel sysle (prosím, příště mu někdo vysvětlete, že ten kůl se nezatlouká do sysla, ale jen do půlky předvrtané jámy…). Tato jeho akceschopnost ještě vynikne v létě, kdy valná většina ostatních politiků, tedy jeho konkurentů spí letním spánkem…

Skutečnost je prostá – pana Babiše je vidět a slyšet celoročně všude. Nikdo před ním neunikne (festivaly, motýle, sysle, …), nechme stranou, že většinou mektá nesourodé nesmysly a jeho vyjádření nejen že nedávají smysl, ale popírají sebe sama. Jeho voličům to stačí, a to je důležité. Naopak pro ně není důležité to, co nám pan Babiš mnohokrát dokázal, jak během vteřiny dokáže změnit názor, že od rádoby pravicového selfmadena se během jednoho volebního období přesunul na pozici levicového demagogického populisty. Nemá žádný vlastní politický program a jeho hnutí žije z větší části z návrhů ostatních politických stran, která ve sněmovně nejprve zamítne a následně prodá jako vlastní. Jediným skutečně vlastním „přínosem“ hnutí ANO je EET a podobná zbytečná buzerace ekonomicky aktivního obyvatelstva. Ačkoliv se Babiš chválí, jakým je výborný hospodářem, tak jeho impérium vzniklo podvodným či násilným přebíráním firem a bez dotací a státních pobídek by se už dávno zhroutilo. Kdo chce, ten si příslušné informace zjistí. Kdo nechce, ten uvěří zběsilé sebepropagandě pana Babiše a volí jej. Je mi skutečně záhadou, že tolik lidí, jeho voličů si nepoložilo otázku, jak v době Babišem tolik kritizovaného Palerma právě on sám získal mnohamiliardový majetek. Zajisté zázrakem, protože samotnou čistou prací by to nešlo. Ale to nechme stranou, STBoží přičinění si můžeme probrat jindy.

Zdrojem úspěchu pana Babiše podle mého názoru je jeho zarputilá snaha být viděn. A zde., místo aby mu konkurovali, jeho oponenti z ostatních politických stran mu právě naopak veřejný prostor uvolňují a to dokonce dvojím způsobem. Zaprvé se téměř jen omezují na reakce na jeho aktivitu. Kritizují jeho chyby, přešlapy, střet zájmů, Čapí hnízdo – ano, to je správné. Ale kde je vlastní návrh na řešení těchto problémů? Kde je nějaký vlastní program? Kde jsou prioritní body? ODS chce kupříkladu zrušit EET. Já s tím souhlasím – ale kdo vysvětlí občanům, PROČ zrušit? Proti frenetickému pokřiku anoistů je potřeba se postavit, nikoliv pouze občas něco kuňknout! A za druhé – v létě se politici stáhnou do ústraní a vyklízí prostor panu Babišovi. Ač na jeho chování není nic pozitivního a vlastně ani nic nesděluje, nikoho jiného není téměř vidět. Pamětníci, zkuste si vzpomenout na aktivní hráčskou dobu současného trenéra pana Straky. Jeho herní projev byl chaotický, ale absolutní nedostatek strategie a herní geniality bohatě vyvažoval svou pohyblivostí. Nesystematickým, ale nepřetržitým rychlým pohybem se občas víceméně náhodně setkával s míčem v dobrých akcích. Dost lidí si díky tomu myslelo, že je to výborný hráč. No, nesrovnával bych jej s Pavlem Nedvědem – ten se sice na hřišti také nezastavil, ale vždycky věděl kam a proč běží… Nám na politickém hřišti celé léto sviští jedna chaotická ulhaná motorová myš a proti ní? Asi nikdo…

Na doplnění chci dodat, že dne 18.6.2019 jsem mailem odeslal veřejný dopis předsedům demokratických politických stran a hnutí, ve kterém jsem je vyzval k vytvoření společné kandidátky a stínové vlády. Oslovil jsem pány Fialu (ODS), Výborného (KDU-ČSL), Pospíšila (TOP 09), Rakušana (STAN), Bartoše (Piráti). Kdo myslíte, že zareagoval? Dne 2.7.2019 mi asistent pana Rakušana jeho jménem poděkoval, dne 4.7.2019 mi odpověděl pan Fiala osobně. A to je všechno, ostatním jsem absolutně nestál za reakci. Kvituju, že od té doby na toto téma probíhají jakási jednání a chápu, že jsem pro profesní politiky jen bezejmenná občanská myš, která je ještě ke všemu drze napomíná a úkoluje. Jestliže ale politici, osoby veřejné, nejsou schopní a ochotní zareagovat na mou občanskou iniciativu, znamená to pro mne jen jedno – oni si neuvědomují, že i já jsem je poslal na jejich místa. Jejich funkce a pozice obsadili i díky mému hlasu, oni jsou vlastně mými zaměstnanci. A jejich reakce na oslovení svým zaměstnavatelem? Nulová reakce znamená, že nemají o můj názor zájem. Nesmí se ale pak divit, že občan nemá zájem o takovéto politiky!

Jak se tedy dá porazit pan Babiš? Musí se najít politik, který mu dokáže nejen konkurovat v aktivitě (uznávám, že překřičet mafráky není snadné) ale hlavně dokáže oslovit občany a reagovat zpětně na jejich podněty.

 

Nevíte někdo o někom takovém? Tato země jej nutně potřebuje v zájmu nás všech!

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

V rámci zkvalitnění a obohacení naší práce bychom vás rádi vyzvali, abyste se aktivně podíleli na tvorbě obsahu našeho webu. Z tohoto důvodu existuje sekce Hyde Park, která vám nabízí možnost, vkládat své blogy a tím se vyjádřit k problémům, jež hýbou společností, nebo trápí právě vás.

Pokud se tedy chcete stát přispěvatelem našeho deníku FORUM 24, obraťte se na nás mailem na adresu [email protected] a my pro vás rádi vytvoříme přístup do našeho systému, kde budete moci své texty vkládat. Po nutné editaci vašich příspěvků blogy publikujeme.