Kdo konečně rozsoudí roušky?

Ilustrační foto (archiv)

Ilustrační foto | FOTO: archiv

Z dětství si pamatujeme, že 1. září byl neveselý den. Po krásných, a pro děti krátkých, prázdninách nastala zase škola. Letos si přejeme, aby naše děti zlobil „jen“ začátek školy. Namísto toho se výuky nemohou po šestiměsíčním vynuceném pobytu doma dočkat. Díky naší neschopné vládě a jejím hlavním našeptávačům Maďarovi a Prymulovi ale budou mít školní docházku zpestřenou o poslední výstřelek módy – mokrý hadr na obličeji.

S neskutečným odporem jsme si dnes přečetli sdělení ministra zdravotnictví, že nás na za čtrnáct dní čekají zase náhubky.  Slovo „rouška“ se nepochybně vedle termínů „první linie“, „druhá vlna“ nebo „WHO“ začlení mezi ty nejděsivější výrazy nejen roku 2020. Na sociálních sítích se proti onomu kusu textilu zvedla přímo lidová rebelie. Facebookoví hrdinové žhaví klávesnice a předhánějí se v heroických výrocích o tom, že roušky nikdy, nikdy, nikdy nenasadí. Jsme na to upřímně zvědaví a přejeme si, aby se slova přetavila v činy. Současně zůstáváme trochu skeptičtí, cesta do Prahy je pro nás očistec. Zatímco u nás v Brně nosí roušku jen pár nevyzrálých mladistvých, Praha je plná lidí bez identity. Míra ochoty podvolit se je děsivá.

V internetových diskusích často zaznívá, krom toho že bude defenestrace, taky požadavek na to, aby se konečně nějaký advokát obrátil na soud. S velkým zklamáním proto informujeme, že od poloviny dubna vedeme spoustu soudních sporů. Městský soud v Praze, Krajský soud v Ostravě, Nejvyšší správní soud ani Ústavní soud ale neprojevily pražádnou ochotu pomoci občanům a postavit se na stranu spravedlnosti. Pře se vedly a vedou o zákaz vycestovat, o tvrdé omezení svobody pohybu, podnikání, o roušky a o zákaz se vzdělávat ve školách.

Posledním velkým zklamáním je Městský soud v Praze. Právě na něj se jeden z Pražanů obrátil s návrhem, aby přezkoumal opatření pražské hygieny, kterým nařídila nošení náhubků. Soud přispěchal s mimořádně kreativním řešením, jak se vyvléct z odpovědnosti. Využil jednu neurčitost v zákoně (kterou tam ponechali naši pracovití zákonodárci) a zřekl se odpovědnosti za rozhodnutí. Donutil občany, aby se zase obrátili na Nejvyšší správní soud.

Tento postup soudů velmi trefně komentoval v sobotním Právu ústavní právník Jan Wintr. Zajímavý je úvodník v posledním Bulletinu advokacie (chápeme, že to normální lidé nečtou, proto si dovolíme citovat). Tomáš Sokol zde poukazuje na to, že Advokátní komora se v nedávné minulosti vyjádřila „i k pokusům vlády redukovat občanské svobody ve jménu údajného boje s koronavirem. Ovšem způsobem, který možná zmíněnému koronaviru poněkud škodil, ale mnohem více škodil občanským svobodám.“ Termín „údajný boj s koronavirem“ se nám líbí rozhodně víc než „druhá vlna“. Ano, s tím rozhodně souhlasíme.

Milí spoluobčané, vy všichni, kdo máte zdravý rozum a chcete konečně žít a ne se strachovat a nechat se týrat nesmyslnými opatřeními, vězte, že my jsme se rozhodně nevzdali. Obrátili jsme se na Evropský soud pro lidská práva, který nám k jedné ze stížností už zaslal tzv. akceptační dopis. To znamená, že věc nepovažuje za nesmysl a hodlá se jí zabývat. Až vláda nebo krajské hygieny vydají další blouznivá opatření, hodláme se znovu a znovu obracet na soudy, dokud se ledy neprolomí a nezvítězí pravda.

Je opravdu povzbudivé vědět, že nikdo z nás není sám v boji s koronavirovým bláznovstvím. Nejen u nás žije dost chytrých lidí, ale najdete je i v zahraničí. V Německu jsou velké demonstrace za svobodu. V jiných zemích se soudí, v Rakousku uspěli u Ústavního soudu, který potvrdil, že némlich stejná opatření, jako ta naše, byla neústavní. Úspěch se slaví i v Jihoafrické republice. Věříme, že se bude přidávat víc a víc lidí nejen u nás, ale po celém světě. Nenechme se zastrašit nemehly, která nás „řídí“. Naše životy patří jen nám a my sami za ně neseme odpovědnost.

P. S.: Děkujeme Forum24.cz, že nám umožnilo publikovat naše texty právě na jeho stránkách. Poté, co nás celkem nevybíravě vyhodili z blogů Aktuálně.cz, protože prý máme nevhodnou formu našich příspěvků, která pobuřuje některé občany a taky spolubloggery, jsme hledali svobodnější místo k „životu“. Pevně doufáme, že jsme ho našli.

Aktualizace: Ministerstvo právě zveřejnilo opatření, kterými se od září roušky znovu na celostátní úrovni zavádějí.

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

V rámci zkvalitnění a obohacení naší práce bychom vás rádi vyzvali, abyste se aktivně podíleli na tvorbě obsahu našeho webu. Z tohoto důvodu existuje sekce Hyde Park, která vám nabízí možnost, vkládat své blogy a tím se vyjádřit k problémům, jež hýbou společností, nebo trápí právě vás.

Pokud se tedy chcete stát přispěvatelem našeho deníku FORUM 24, obraťte se na nás mailem na adresu [email protected] a my pro vás rádi vytvoříme přístup do našeho systému, kde budete moci své texty vkládat. Po nutné editaci vašich příspěvků blogy publikujeme.

Revue Forum Banner