Kejval olympijský, kouzelný dopis za 76 milionů a placená turistika dotačních úředníků za čest České publiky

Eric Drooker

V hardcorové kauze sportovních dotací normální smrtelník musí nabýt dojmu, že svět sportovních funkcionářů byl naformátován v nějaké jiné galaxii. Olympionik Kejval se zdál být poněkud nedoceněnou hvězdou tohoto seriálu, v porovnání s legendárními bajkami Miroslava Pelty.

Nyní se Jiří Kejval ukázal jako skrytá síla, která se nejméně vyrovná výřečnému Peltovi. Už jen tím, jak kouzelný rukopis Kejval má, když jedním dopisem na ministerstvo školství dokáže vysát z rozpočtu tohoto ministerstva 76 milionů korun. Snáz se také pochopí „matematické“ pozadí Kejvalovy agendy ČOV, který sice nemá dotačně finacovatelné členy, přesto však má členskou základnu, jejíž činnost vyžadovala dotačních 76 milionů korun.

Zvláštní to olympijský patron, který neví, zda dostal dotaci na členskou základnu. U normálních spolků se stačí zeptat účetní. Jaký má potom Kejval přehled například o konečném čerpání dotace 76 milionů z kapes daňových poplatníků, vyplacených ministerstvem školství? Občanům by se právem mohlo zdát, že také zde se jedná o „čest České republiky“. Ovšem bez Kejvalových olympijských přívlastků. Jak známo: pořádek dělá přátele.

Toto uvádí 26. srpna 2020 zpráva ČTK v referátu ze soudní síně:

V roce 2017 byl ČOV vyřazen z dotačního programu na ministerstvu školství. Na Kejvalovu žádost však následně ČOV dostal od ministerstva mimořádnou dotaci 76 milionů korun mimo dotační programy. Kejval to uvedl 26. srpna 2020 u pražského městského soudu, kam přišel jako svědek v tomto případu.

Zároveň uvedl, že po zjištění, že by neměli dotace dostat, napsal ČOV na ministerstvo oficiální dopis adresovaný i tehdejší ministryni Kateřině Valachové (ČSSD). „Měli jsme výdaje na olympiádu a tehdy jsme byli vyřazeni z toho programu. Ale potom jsme dostali nový program, kde jsme peníze dostali.“

Informovali jsme ji o tom, že nemáme žádné peníze od ministerstva a že by byla ohrožena čest České republiky na olympijských hrách, a ministerstvo to následně začalo řešit,“ uvedl Kejval.

Jednou z výtek u soudu byla skutečnost, že ČOV platí cesty na sportovní akce mimo jiné i úředníkům, kteří následně o výši dotací rozhodují. Podle Kejvala je tato praxe běžná i v jiných zemích. „Jestli je to konflikt zájmů, tak všude ve světě,“ uvedl.

Kejval se ohradil také proti dřívějšímu výroku Janstova advokáta, který řekl, že ČUS měl zase dostat míň než spolek, který nemá členskou základnu.

Podle Kejvala to bylo nedorozumění, protože ČOV členskou základnu má, pouze nemá členy, na které by bylo možné vyplatit dotace. Zda ČOV dotace na členy dostal, Kejval netuší. „To jsou interní informace ministerstva, my jsme viděli celkovou částku, kterou jsme dostali,“ dodal. 

Varnsdorf 1. září 2020

Zdroj:
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/cov-jiri-kejval-miroslav-pelta-kauza-dotace-miroslav-jansta_2008262002_ako

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

V rámci zkvalitnění a obohacení naší práce bychom vás rádi vyzvali, abyste se aktivně podíleli na tvorbě obsahu našeho webu. Z tohoto důvodu existuje sekce Hyde Park, která vám nabízí možnost, vkládat své blogy a tím se vyjádřit k problémům, jež hýbou společností, nebo trápí právě vás.

Pokud se tedy chcete stát přispěvatelem našeho deníku FORUM 24, obraťte se na nás mailem na adresu [email protected] a my pro vás rádi vytvoříme přístup do našeho systému, kde budete moci své texty vkládat. Po nutné editaci vašich příspěvků blogy publikujeme.

Revue Forum Banner