Koho se zeptat?  

Čas od času přijdou na přetřes zákony o tom, zda  a co vlastně mohou homosexuální páry. Je už veřejným tajemstvím, že jde o notoricky zástupní problém.Politik, či strana, která potřebuje  odklonit pozornost veřejnosti od něčeho,co  by ji moc nepomohlo v preferencích,“zvedne“ otázku homosexuálů a zase je o čem psát, přemýšlet a hádat se. Momentálně tady máme hru se slovíčky – partnerství, manželství…nebo jak se tomu všemu může říkat. Kromě toho celá věc hodně připomíná rozhodování na principu o nás bez nás. Ještě mezi válkami bylo běžné, že rodiče sami rozhodovali, koho si ta naše Julča vezme za manžela,jen aby  rodina nepřišla o grunt.Na mínění samotné cérečky nezáleželo.Že by ani nám nezáleželo  na mínění občanů, kterých se to týká?On se pořád ještě píše rok 1914?

I ve vztahu k dětem. Existuje spousta institucí,které se u nás mají, či dokonce skutečně starají o děti, které jsou ve špatné situaci – hmotné, sociální,rodinné. Všechny se zaklínají „nejvyšším zájmem dítěte.“Problém je v tom, že tento zájem už je určen a uznáván – ale každá instituce má jiné představy, jak ho naplnit. Uškodí, či neuškodí jim adopce homosexuálním párem?Mám dojem, že se zatím nikdo nezeptal těch dětí. Ale i bez této otázky – dobře víme, jaký zmatek a někdy i celoživotní problémy můžou zanechat v dětských hlavičkách rozvody manželů, následná střídavá péče nebo „péče“,život matek samoživitelek…dosaďte si své vlastní zkušenosti.Hlavně že jsme heterosexuální rodina.

Dětem je jedno, zda jejich rodinu tvoří tatínek a maminka.Nebo třeba mamínek a tatínka.Neřeší, když jejich rodiče tvoří dvě tatínky nebo dva mamínkové.Řeší, jestli ti dva tady jsou, když jsou potřeba,zda dokážou pomoci a hlavně – jestli dítě milují.Případů, kdy se heterosexuální páry zbavují svých potomků nejrůznějšími způsoby včetně vraždy, známe spoustu. Chybí mi jiná statistika – kolik je takových  homosexuálních párů!Nebo jinak – jaké procento týraných či dokonce utýraných dětí tvoří děti homosexuálů? Až takové statistiky někdo uveřejní, bude jasné,  jestli  ústavní  péči potřebují děti, nebo dospělí, kteří ještě pořád mají problém smířit se s tím, že lidé jsou prostě i hetero, i homo.

 

 

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

Revue Forum Banner
Profilový obrázek
Ján Urban