Kolokvium o hlouposti

17.09.2019

Doneslo se ke mne prosté až jasné prohlášení paní herečky Danky Kolářové:“ S hloupostí musíme bojovat“. Nelze rozporovat jediné písmeno. Vládnout dlátem a kladivem, vytesal bych sdělení do útesu mezi racky. Nechal jsem se unést sám sebou. Stačilo by do Vyšehradské skály. Jen mám drobátko nejistotu jak správně vydefinovat hloupost. Moudrý, smutný klaun, sám si vytrpěl od hlouposti své. Zprvu nacistické a bez výstrahy následně komunistické. Obě zrůdné ideologie jsou vyznávány našimi spoluobčany honosícími se tituly honoris causa – absolvent vysoké školy života na straně jedné a RSDr (rozhodnutím strany doktor) na straně druhé. Obě berou si v nevymáchané ústní dutiny Jena, coby arbitra své moudrosti. A teď paní Dano raď. Dle seismických měření poté, co citoval moudrého Jena, sám Pitomio, nastalo v oblasti Olšan pnutí náhrobní desky.

Deska neohraná jeví se jistá doktorka přes právo, emeritní místopředsedkyně Ústavního soudu. Překvapivě nazvala lež lží, podvod podvodem, nepoctivost nepoctivostí. Taková unáhlená tvrzení se v kraji neobjevují často.

Často se objevuje jiná doktorka přes právo a prvočísla. Mastná Alča.Ze zvyku nazývá lež pravdou a metá ji kol sebe tak divoce, že za letu se mění v srp a kladivo. Poté, co na orbitu nezasáhnou zaostalého státního úředníka, náměstka pod úřední přísahou, který svévolně zastaví dotační nášup firmě co nikomu nepatří a vychýlí jej z dráhy tak, že opustí svůj post, vrací se po australsku zpět. K dalšímu použití. Tuto osobu nazval náš nejvyšší hledač, pravdy vlevo dole, spadlou z nebes. Z Boží milosti dar. Pominu-li vrozený ateismus darujícího a obmyšleného, kádrové to rezervy předlistopadové strany komunistické, pak je nutno se obávat, že žádný učený z nebe nepadl. A jsme zpět u hlouposti.

Hloupostí se zjevně přivázal jakýsi model k podstavci již legendární mase bronzu. Chvíli to vypadalo na hloupou potyčku, ale rozvášněná ramena spravedlnosti usadil místní chasník slovy, že komanče je lépe míti na řetězu.

Řetězec těchto náhodně vyzobnutých hloupostí nevypovídá o hlouposti takřka nic. Ale vypovídá více o nás, přenaše Čech hlouposti. Rád zůstanu hlupcem, nazve-li mne takto absolvent vysoké školy života či jiný stejně postižený jedinec. Označit nositele hlouposti hlupcem je zhola zbytečné. Jak doložil Yossarian: „máš na očích klapky a proto jsi si nevšiml, že máš na očích klapky“.

Klaplo to. Holubička nadnáší tu toho, onde onoho. Ovšem toliko v zemičce Bohem opuštěné mohla hloupost a tupost zvítězit na všech frontách.

Fronta na kávu není hloupost. Dám si hloupě hořkou.

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

V rámci zkvalitnění a obohacení naší práce bychom vás rádi vyzvali, abyste se aktivně podíleli na tvorbě obsahu našeho webu. Z tohoto důvodu existuje sekce Hyde Park, která vám nabízí možnost, vkládat své blogy a tím se vyjádřit k problémům, jež hýbou společností, nebo trápí právě vás.

Pokud se tedy chcete stát přispěvatelem našeho deníku FORUM 24, obraťte se na nás mailem na adresu [email protected] a my pro vás rádi vytvoříme přístup do našeho systému, kde budete moci své texty vkládat. Po nutné editaci vašich příspěvků blogy publikujeme.

Revue Forum Banner