Kolokvium o tradičnosti

Tom Rimpel

Andrej Babiš s manželkou Monikou | FOTO: Tom Rimpel

Doneslo se ke mne frekventované slovo. Jak bývá mým nešťastným zvykem, podrobil jsem ho zkoumání. Nvinné slůvko užívané od břehu Vltavy ze straččího paláce a zároveň slovíčko, které si ve vlastenecká ústa bere Moravský šikmooký šógun. Tradiční. Sám přídomek bez přidaného podstatného jména nemá valné vypovídací hodnoty, ale přiřazením politici získává na hodnotě. V zemích na západ od nás je označení tradiční politik sousloví neutrální, v několika zemích anglosaských pak konzervativní. Náš trestně stíhaný netradiční politik ho užívá jako pejorativum. Šuman ví proč. Možná mu Mára nenaprchal význam. Nicměně jistá část spoluobčanů přistoupila na premisu, že netradiční politik je ten co nekomunikuje, nařizuje, diriguje bez oponentury, krade, podvádí, neplatí daně, křivopříseží, čerpá a dře do úmoru pro konglomerát firem co nikomu nepatří. Zatímco tradiční politik se hádá, dělá chyby a snaží se o kompromis.

Kompromis nezná bratra u soudně označeného Pitomia. Jeho postulát tradiční rodiny je pozoruhodný. Tetka Křópalová na návsi u nás na vsi pateticky tázala se. Co to je tradiční rodina ? Je to ta co 5x rozvedená žena a 4x rozvedený otec vychovávají děti, držíce je zuby nehty na špici vzdělávacího systému? Nebo rodina matka otec bezrozvodoví, jejichž děti kradou , lžou a jsou na rozdíl od Prime ministra souzeni a odsouzeni ? Či otec a matka, alkoholici, feťáci 5 x soudně trestaní a bezdětní žijící ze sociálního systému ? Nejhorší varianta otec o matka pracující a i s dětmi volící dárečky, netradičního politika a tradiční rodinun s jediným teroristou v ČR.

Česká republika zažila tradičně netradiční novoroční oběd 5.1. dvou nejvyšších lhářů s tradičními manželkami s dětmi. Jedna z tradičních manželek, homonkula vypolstrovaná botoxem a jinými jedy, postrádající vkus a mozkové závity, hoštěna výkvětem módy 70´let s tehdy moderní igelitovou taškou s logem nejmenovaného řetězce, vazalsky nabízející potraviny 6 kategorie z konglomerátu firem obmyšleného. Bohužel jsem nezvěděla proč nedorazil synek Andy junior, konstatovala smutně tetka Ólická. Asi je na TAHU odvětil stréc Jencek, tradičně nezdvořile.

Nezdvořile se Rudá Máří vyjádřila o nesouhlasu spoluobčanů pod hlavičkou Milionového Mikuláše vycházející hvězdy nadcházejícího roku. Netradičně je nazvala NEPLECHÁŘI. Ad absurdum vzato, což u spravedlnosti vedené asimetrickou Marií není nic netradičního, občan souhlasný, adorující současnou vrchnost, kterému netradiční politik arcilhář imponuje, stává se PLECHAŘEM. Inu tato v přímém přenosu obořila se na jakýsi stupeň státního zastupitelství a nařkla jej z tradiční neschopnosti. Ta se měla konat nekomunikací s neodbornou i odbornou veřejností v průběhu živě se šetřící trestní causy agrofertizátora. Napadená se bránila nemožností veřejně komentovat průběh trestní věci a položila útočnou a podlou otázku na celý objem ministryně přes práva beneficienta, na původ informací ze spisu, který nemůže znát a nemohla je ani coby advokátka zaslechnout na chodbách severočeského soudu. Pochopila jsem, že pracovní metodou ministerstva spravedlnosti natruc, je jedna paní povídala a na záchodcích se povídá, zhodnotila diskusi tetka Ózká, skepticky tradičně.

Tradičně dopíjím ranní kávu. Hořká zdá se. Netradičně ?

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

V rámci zkvalitnění a obohacení naší práce bychom vás rádi vyzvali, abyste se aktivně podíleli na tvorbě obsahu našeho webu. Z tohoto důvodu existuje sekce Hyde Park, která vám nabízí možnost, vkládat své blogy a tím se vyjádřit k problémům, jež hýbou společností, nebo trápí právě vás.

Pokud se tedy chcete stát přispěvatelem našeho deníku FORUM 24, obraťte se na nás mailem na adresu [email protected] a my pro vás rádi vytvoříme přístup do našeho systému, kde budete moci své texty vkládat. Po nutné editaci vašich příspěvků blogy publikujeme.

Revue Forum Banner