Českem otřásá kauza ovlivňování vysokých ústavních funkcionářů prezidentem Milošem Zeman a jeho pravou rukou Vratislavem Mynářem, kancléřem prezidenta republiky toho času stále bez prověrky.

Zběžně bych připomenul, jak celá kauza odstartovala. Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu ČR Josef Baxa poskytl Deníku N rozhovor, ve kterém obvinil prezidenta republiky z ovlivňování soudů a soudců, konkrétně v kauzách, kdy Miloš Zeman byl účastníkem řízení, nebo měl na výsledku řízení zájem. Prezident republiky soudci dával „doporučení“ a oproti námitce Josefa Baxy, že není možné z jeho pozice ovlivňovat nezávislé rozhodování soudů a soudců, namítl, že „je šéf a má to zařídit“.

O schůzkách s kancléřem Mynářem veřejnost také informoval také soudce Ústavního soudu ČR Vojtěch Šimíček, kdy kancléř měl údajně rozhovor svést i na téma živých kauz.

Skandální na celé záležitosti je fakt, že prezident republiky nerespektuje pro komunikaci účastníka řízení se soudem zákonem stanovený postup. Není možné, aby se prezidentovi podřízení (byť i z jeho pověření) scházeli se soudci a dávali jim i byť jen nepřímá doporučení, nebo vyjadřovali prezidentova přání, jak má konkrétní kauza dopadnout.

Netrvalo dlouho, a vzduchem začalo létat jedno trestní oznámení za druhým (na kancléře i několik) a skupina senátorů si opět začala pohrávat s nápadem ústavní žaloby na prezidenta, která by mohla vést k jeho odvolání.

V teoretické úvaze, kdy by byl kancléř stíhán pro trestný čin ovlivňování soudu, pro důkaz toho, že se skutek stal, chybí přímé důkazy. Obžaloba by stála na tvrzení účastníků schůzek, které se často konaly mezi čtyřma očima a neexistuje o nich protokolární záznam.

Prezident opět dokazuje, že výborně bruslí na tenkém ledě. Vyhrožování ústavní žalobou se stalo takovým evergreenem v každé druhé situaci, kdy prezident o někom řekne, že je **** nebo ****. Situace, kdy by se prezident skutečně dopustil velezrady (zatím, bohudík), nenastala. Otázkou zůstává, kdy led praskne.

Autor je členem ODS.

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

Revue Forum Banner
Profilový obrázek
Jan Pešek