Kovidová fraška aneb kdyby snad někdo z Babišovy vlády nechápal přínos sportu k ignorování kovidových opatření

Eric Drooker

Inspirováno slovy předsedy Národní sportovní agentury Milana Hniličky: „Sport si žije ve své bublině.“

To jistě není nadsázka. Sport se díky své bublině vznáší mimo čas a mimo prostor. Nějaká pravidla, zákony, sociální empatie a podobné zbytečnosti jsou pod rozlišovacími schopnostmi funkcionářů „sportovního prostředí“. Tahle „bublina“ si prolobbuje své zájmy navzdory všem krizím.

Bojuje celá česká společnost s epidemií Kovidu? Pro Hniličku a další sportovní funkcionáře to není téma dne. Jejich prioritou je rozehrát soutěže a spustit tréninky profesionálů. Nejlépe pro všechny sporty a hned.

Než se lockdown dožil spásného rána, čeští sportovci znovu trénují a soutěží. Od středy 4. listopadu mohou profesionální sportovci opět trénovat v halách. Umožnila jim to výjimka ministerstva zdravotnictví. O víkendu by se navíc měly rozehrát první ligy ve fotbale i hokeji.

Celý národ to vidí ve zpravodajství televizních stanic. Dynamické televizní záběry z tréninků oddílů a sportovců, kteří pro „blaho národa“ riskují zdraví bez roušek, jsou frustrujícím příkladem pro většinu společnosti, která profesionálně pracuje v jiných odvětvích, než je sport. A to nemluvě o mládeži, pro kterou má být sport údajně jednou z největších inspirací. Tak tedy, slovy majora Kalaše z klasické české detektivky: „pic kozu do vazu“.

Už před novou ministerskou výjimkou pro sportovce vláda v čele s premierem hořekovala nad tím, že národu se nějak nechce do dalšího kola kovidových náhubků. Sport, díky výjimce, dále bude dennodenním vzorem pro Česko, sdíleným televizí i ostatními médii. Bezohledná politika Národní sportovní agentury si může připsat historické skóre za to, že přístup veřejnosti ke kovidovým opatřením bude díky tomu ještě sportovnější.

K virové stránce Kovidu se Hniličkovi a spol. povedlo vyrobit ještě jakýsi mentální (a mediální) kovidový doplněk. Národ prostě všemožná doporučení či příkazy nebude brát vážně. To pochopí i laik bez sociologického vzdělání.

Sport je, podle zákona o podpoře sportu, veřejně prospěšná činnost. Dotovaná je státem miliardovými částkami. Stejný zákon také říká že: (1) Hlavní význam podpory sportu a turistiky je zlepšování kvality života občanů a jejich zdraví ve všech věkových skupinách (§ 1a Priority v oblasti sportu).

Svým přístupem ke kovidovým opatřením „sportovní prostředí“ opět ukázalo, že zdraví národa je pro něj pouze účelová fráze na papíře.

Varnsdorf 6. listopadu 2020

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

V rámci zkvalitnění a obohacení naší práce bychom vás rádi vyzvali, abyste se aktivně podíleli na tvorbě obsahu našeho webu. Z tohoto důvodu existuje sekce Hyde Park, která vám nabízí možnost, vkládat své blogy a tím se vyjádřit k problémům, jež hýbou společností, nebo trápí právě vás.

Pokud se tedy chcete stát přispěvatelem našeho deníku FORUM 24, obraťte se na nás mailem na adresu [email protected] a my pro vás rádi vytvoříme přístup do našeho systému, kde budete moci své texty vkládat. Po nutné editaci vašich příspěvků blogy publikujeme.