Kovidové rito aneb ANOmální finanční smršť, která nakrmí sportovní byznys

Eric Drooker

Stamiliony z krizového roku 2020 zbudou Hniličkově Národní sportovní agentuře. Těch 825 milionů smí agentura užít jinak, než bylo původně určeno. Zmíněný balík půjde do programu „Provoz a údržba“, jehož formát se jeví jako nová opentlená černá díra na peníze. Dalších 500 milionů navrch dá profesionálům Ministerstvo průmyslu a obchodu. Pokud se Hniličkovi i nadále bude vyjednávání ve vládě dařit obdobným způsobem, plánovaných 11,8 miliardy korun na rok 2021 pro sportovní byznys dost pravděpodobně také dostane. O „veřejné prospěšnosti“ manažerů sportu už bude pochybovat  zřejmě málokdo z ostatních živnostníků či podnikatelů.

Program COVID – Sport 2 na úhradu škod, jež utrpěl český profesionální sport, se měl u ministerstva průmyslu proplácet z peněz přesunutých z Národní sportovní agentury. Došlo ke změně, 825 milionů smí agentura užít jinak.

Ušetřené peníze by měly být použity k restartu českého sportu v roce 2021. „Většina z těchto financí půjde do úplně nového dotačního programu Provoz a údržba, který tu poslední tři roky nebyl. Díky tomu bude možné pomoci sportovním areálům, halám či stadionům, které jsou v současné vlně opět zavřené,“ vysvětluje Jakub Večerka, mluvčí Národní sportovní agentury.

Když si Národní sportovní agentura zjistila statut všech klubů, kterých se to týká, tedy účastníků těchto profesionálních nebo poloprofesionálních soutěží, zjistila, že jde v 80 případech o obchodní společnosti, dalších 74 klubů pak spadá do neziskového sektoru.

Aktuální je teď program COVID – Sport 2, po kterém dlouho volaly velké kluby z profesionálních soutěží. Vláda rozhodla, že se podpory dočkají fotbalové a hokejové kluby ze dvou nejvyšších mužských soutěží těchto sportů. A dále zástupci basketbalu, volejbalu a házené, vždy kluby z nejvyšších soutěží mužů i žen. Dodatečně se dostalo i na florbal a futsal.

Na rozdělení mezi kluby, které jsou obchodními společnostmi a hrají tyto profesionální či poloprofesionální soutěže, je v programu COVID – Sport 2 připraveno 425 milionů korun. 

Dalších 75 milionů je určeno pro obchodní společnosti, které tratily na tom, že kvůli vládním opatřením nemohly v tomto roce uspořádat velkou sportovní akci. Tady je na jednoho zklamaného pořadatele neuskutečněné akce vyčíslen dotační „strop“ částkou 10 milionů korun.

Celkových 500 milionů korun z rozpočtu dodá sportovcům Ministerstvo průmyslu a obchodu. Ostatní zklamaní a Kovidem zdeptaní živnostníci a podnikatelé by měli úřadujícímu ministrovi položit prostou otázku. A sice, kam správně profisport zařadit. Zda mezi průmysl nebo mezi obchod?

Zdroj:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/agenture-zbudou-stamiliony-dotace-sparte-ci-slavii-uhradi-ministerstvo-130623

https://www.forum24.cz/hydepark/kovidova-fraska-aneb-kdyby-snad-nekdo-z-babisovy-vlady-nechapal-prinos-sportu-k-ignorovani-kovidovych-opatreni/

Varnsdorf 24. listopadu 2020

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

V rámci zkvalitnění a obohacení naší práce bychom vás rádi vyzvali, abyste se aktivně podíleli na tvorbě obsahu našeho webu. Z tohoto důvodu existuje sekce Hyde Park, která vám nabízí možnost, vkládat své blogy a tím se vyjádřit k problémům, jež hýbou společností, nebo trápí právě vás.

Pokud se tedy chcete stát přispěvatelem našeho deníku FORUM 24, obraťte se na nás mailem na adresu [email protected] a my pro vás rádi vytvoříme přístup do našeho systému, kde budete moci své texty vkládat. Po nutné editaci vašich příspěvků blogy publikujeme.