Král je nahý

Eric Drooker

Aktuálně hojně diskutovaný výrok ministryně Maláčové „Babiš je d.bil“ bude jistě ještě nějaký čas rezonovat veřejným prostorem, než jej nahradí něco jiného, třeba překročení patnáctitisícového denního limitu pozitivně testovaných na covid-19. Možností je v našem veřejném prostoru sdostatek a těch, kteří se nějakého podobného výroku mohou dopustit, je rovněž nemálo. Můžeme začít rovnou u prezidenta. Bude zajímavé sledovat, jestli zrovna on bude mít neodbytný pocit vyjádřit se. Nic by ovšem nemělo zastínit jeden důležitý aspekt tohoto výroku, totiž zda je pravdivý, nebo ne. Vzhledem k tomu, že objekt výroku je ministerským předsedou Česka, a jeho autorka jeho blízkou spolupracovnicí, věru rád bych pravdu zvěděl. Nepřátelé Andreje Babiše budou tvrdit, že výrok ministryně Maláčové je axiom a tudíž zkoumat jeho platnost nemá smysl. Obdivovatele premiéra si troufám rozdělit na dvě skupiny. Jednu tvoří ti, kteří zůstanou stát s otevřenou pusou, protože tahle pravda jim dosud zůstávala utajena. Něco jako když ve známé pohádce dítě vykřikne „král je nahý“. A lid najednou zjistí, že tomu tak vskutku je. Druhou skupinu budou tvořit ti, kteří budou usilovat o vyvrácení řečeného, neboť je to zjevně pomluva, kampaň a Kalousek. Už se nemohu dočkat nejbližšího zasedání Rady České televize, kde budou velikáni ducha jako Luboš Xaver Veselý bezpochyby požadovat exemplární potrestání generálního ředitele České televize a jeho nahrazení nějakým jim duchem odpovídajícím strážcem televizního slova. Veselý je k takovému postupu mimořádně kvalifikován. Umí nadávat ženám nevybíravými výrazy a ještě ke všemu veřejně, nikoli m imo obraz. Odpovídajícím trestem by mohlo být vpletení generálního ředitele do kola nebo ještě hůř: povinnost obnovit dávno zaniklý pořad Nedělní chvilka poesie, v němž by nyní musel generální ředitel veřejnoprávní televize povinně osobně recitovat národu moudra z knihy Andreje Babiše O čem sním, když náhodou spím. Mučení srovnatelné s krutým mučením Limonádového Joea Josefem Hlinomazem a jeho zavilými kumpány. Nebo, koneckonců, citovat jakákoli slova Andreje Babiše, a to naprosto autenticky. Ve zkrácené verzi by takový pořad mohl nahradit kdysi oblíbené pondělní televizní inscenace ve slovenštině. Slovákům se omlouvám. Dost možná se i v poslanecké sněmovně najde jedinec, který navrhne přednostní projednání nového bodu „má ministryně Maláčová pravdu?“ Ve smutném panoptiku, jehož jsme v téhle době svědky, by mne to snad ani nepřekvapilo. Takovou poslankyni Kořanovou by to klidně mohlo napadnout. Velice rád bych se mýlil. Pokud nacházející dny moje obavy nepotvrdí, nedopadla ještě naše věrchuška na své dno.

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

V rámci zkvalitnění a obohacení naší práce bychom vás rádi vyzvali, abyste se aktivně podíleli na tvorbě obsahu našeho webu. Z tohoto důvodu existuje sekce Hyde Park, která vám nabízí možnost, vkládat své blogy a tím se vyjádřit k problémům, jež hýbou společností, nebo trápí právě vás.

Pokud se tedy chcete stát přispěvatelem našeho deníku FORUM 24, obraťte se na nás mailem na adresu [email protected] a my pro vás rádi vytvoříme přístup do našeho systému, kde budete moci své texty vkládat. Po nutné editaci vašich příspěvků blogy publikujeme.

Revue Forum Banner