Když jsem před 10 lety psal článek o likvidaci živnostníků socialistickými vládami a použil jsem slovní spojení „překonává i nejbujnější fantazie“, ani zdaleka jsem netušil, co nás čeká za vlády velkopodnikatele Babiše.
Socialistické experimenty s minimálními odvody daně z příjmu a důchodového pojištění i z nulového zisku namířené proti OSVČ, omezení úvěrových aktivit bank a nekompetentnost tehdejší vlády v době krize v letech 2008-2010 donutily podstatnou část podnikatelů omezit, případně ukončit svoje aktivity. Počet živnostenských oprávnění se v roce 2008 meziročně snížil o téměř 21% (z 3,96 na 2,81 milionu, jednalo se převážně o rušení neaktivních živností v souvislosti s minimálními odvody). Snížení počtu zaměstnanců v segmentu malého a středního podnikání bylo přesto minimální, o práci přišlo zhruba 22 tisíc zaměstnanců, především z firem vázaných na automobilový průmysl. Celkové výkony segmentu se zvýšily meziročně o zhruba 14% díky předkrizovému růstu.
Hlavní vlnu recese v roce 2009 neustálo v průmyslu přes 50 tisíc aktivních malých a středních firem, výkony klesly téměř o 17%. Počet zaměstnanců klesl o 52 tisíc, i tak se ale podíl zaměstnanců tohoto segmentu na celkovém množství zaměstnanců v průmyslu v ČR zvýšil o téměř 2%.
V oblasti obchodu a služeb byl vývoj podobný. Nepřežilo 13,5 tisíce obchodních firem a přes 22 tisíc firem ve službách. Pokles výkonu byl zhruba 12%. O práci přišlo 21 tisíc zaměstnanců.
Díky setrvačnosti ve stavebnictví postihla krize malé a střední stavební firmy zhruba o rok později. V té době už úřadoval nekompetentní stát, kdy místo finančních pobídek do podnikatelské sféry začal šetřit a omezil veřejné zakázky. Nepřežilo 10 tisíc firem, výkony klesly o 14 %, počet zaměstnanců klesl o 7 tisíc.
Z uvedených čísel je vidět, že i přes krach téměř 100 tisíc malých a středních firem v letech 2009-2010 a propad jejich příjmů o 12-17%, přišlo o práci pouze kolem 80 tisíc zaměstnanců…
Snaha Andreje Babiše o likvidaci malého a středního podnikání je už dlouho známá. Jeho výrok z října 2013: „Malé a střední podniky – to jsou klišé a kecy. My potřebujeme podporovat velký průmysl, který tu má tradici. Že pomáháte zakládat inovátorské firmy, to je super, ale je to na prd.“, je přímo výstavní kousek od politika, který dnes a denně rozděluje společnost na malé a střední podnikatele, rozuměj zloděje, a ty ostatní. Jeho úporné snahy o nahnání lidí do zaměstnaneckých poměrů ve fabrikách si příliš nezadají s komunistickými 50.léty 20.století. Zákazy, příkazy, šmírování, zaklekávání, zadržování majetků finančními úřady a další voličstvulibé snahy o likvidaci těch, kteří se starají sami o sebe, od státu nic nechtějí a přesto zaměstnávají přes 2 miliony lidí, tj. 61 % všech zaměstnanců. Andrej Babiš totiž nepotřebuje oponenty, nepotřebuje samostatně myslící a rozhodující se „protivníky“. Potřebuje jen stádo, které udělá, co se mu řekne.
Proto se nelze příliš divit přístupu Babišovy vlády k malým a středním podnikatelům v období pandemie koronaviru. Socialističtí politici a v zákazech a nařízeních si libující Andrej Babiš si očividně užívají situaci, kdy jejich rozhodnutím postupně krachují už tak úřady zdecimované firmy ve službách, obchodu, průmyslu i stavebnictví. Jejich zjevná podpora zaměstnanců na úkor živnostníků a malých a středních podnikatelů, včetně výroků ministryně Maláčové o podpoře Ministerstva práce a sociálních věcí proti podnikatelům při vymáhání zaměstnaneckých práv, je evidentní.
Stát, který zamezil stovkám tisíc firem vydělávat, který si „příspěvek na mzdy“ ihned vybere na daňových a sociálních odvodech a neváhá sdělit podnikatelům, v přímém televizním vstupu plačíc před voličstvem, aby hlavně nepropouštěli, stát, který ani není schopen zajistit komplexní ochranu zdravotního personálu a záchranných složek, způsobí svou nekompetentností a směšnou podporou firem pouze jediné: dál rozdělí už tak rozdělenou společnost.
Až totiž malým a středním firmám skutečně dojde dech, až se Andreji Babišovi ty „naprd“ firmy podaří skutečně zlikvidovat, pak ti zlí podnikatelé ty 2 miliony zaměstnanců propustí…