Ministr Havlíček vysvětluje

Eric Drooker

Ministr Havlíček nám prý vysvětlí, jak je to s tendrem na dostavbu Dukovan. Pokud ještě někdo z občanů potřebuje od ministra Havlíčka, či kohokoli jiného ze současného vedení státu, vysvětlit postup vlády při tomhle tendru, nesledoval zřejmě v posledních několika dnech sdělovací prostředky ve všech jejich formách. Bez jakékoli pochybnosti vyplývá z vyjádření vládnoucích politiků neskrývaná snaha prezidenta Zemana, premiéra Babiše i ministra Havlíčka podřídit de facto klíčovou součást hospodářství Česka, energetiku, na padesát let Rusku. Tato snaha je podporována představiteli vládnoucích stran ANO, ČSSD, KSČM a SPD. Ministr Havlíček nechal poslat pět tisíc stran zadávací dokumentace ruskému Rosatomu. Navzdory varování tajných služeb! Klauzuli o tom, že tento akt neznamená zahájení výběrového řízení, nebude přece Rusko respektovat. Udělá si co bude chtít. Totalitní režimy, jakými jsou Rusko nebo Čína, nerespektují dohody, které jim nevyhovují. Posledním příkladem je postup Číny v Hongkongu. Rovněž může příští vláda proklamovanou klauzuli zrušit, protože Rusko si v takovém případě stěžovat nebude. Zejména, pokud by se téhle vládní partě, díky spolupráci s Ruskem, podařilo mít po podzimních volbách nějakým způsobem na dění v Česku i nadále vliv. S tím Ruskem, které dnes jedná stejně jako jeho předchůdce SSSR, který Česko (a Slovensko) opakovaně „osvobodil“. Jak v roce 1945, kdy nám navíc navždy zabral část našeho území (Zakarpatskou Ukrajinu), tak v roce 1968, kdy Česko (a Slovensko) věrolomně napadl, zardousil počínající demokratizační proces a celou zemi okupoval dalších 21 let. V roce 1948 navíc zásadní měrou přispěl k převzetí moci v zemi komunisty. Nepropadejme iluzi, že se Rusko nepokusí co nejvíce ovlivnit nadcházející parlamentní volby v Česku. Všemožně destabilizovat společnost v demokratickém světě se snaží už teď. Pár stovek milionů na  podporu volební kampaně ANO, ČSSD či KSČM, si Rusko klidně může dovolit. Jestliže bude moci stavět Dukovany, zakázku za desítky miliard, klidně si takové „drobné“ dokáže vzít zpátky. Současný vůdce českých komunistů tvrdí, že nejdůležitější je, abychom měli energii co nejlevnější. Snaží se touto argumentací lobbovat za zájmy ruských a čínských subjektů. Číňané zatím mimo Čínu (a Pakistán, abychom byli přesní) nepostavili žádnou jadernou elektrárnu. Rusové staví atomovou elektrárnu v maďarské Paksi. Nabírají stále větší zpoždění a náklady úměrně tomu Maďarům narůstají. Ministr Havlíček odvolává vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla. Důvodem je prý nedostatečná bezpečnostní prověrka. Sám Jaroslav Míl, dlouholetý odborník v oblasti energetiky, tuto lež ještě týž den ve večerní zpravodajské televizní relaci vyvrací. V téže relaci je z jeho slov zřejmé, že respektoval doporučení české zpravodajské komunity a nepodporoval zapojení Ruska do tendru. Stal se tak nepohodlným. O svém odvolání se vládní zmocněnec pro energetiku, osoba v jeho postavení, dovídá z televize!
Již několik let upozorňují české zpravodajské služby na nepřátelské aktivity Ruska a Číny vůči naší zemi. Ví to prezident, ví to vláda, vědí to politici, vědí to i občané. Česko je členem EU a NATO, aliancí, které zastřešují jeho bezpečný, mírový i ekonomický rozvoj. Rusko a Čína vystupují vůči těmto organizacím nepřátelsky. Shrňme si to: prezident bude po volbách jmenovat nového premiéra. Jasně se vyjádřil, že jmenuje reprezentanta nejsilnější politické strany, i když nevyhraje volby. Nelze pochybovat, že je to vzkaz Babišovi. Babiš potřebuje být i po volbách premiérem, aby mohl dále odvracet projednání všech obvinění, která jsou vůči němu vznesena a v nichž mu hrozí vězení. Proto se Babiš, který o preferencích Zemana ví, snaží vyhovět a Rusy do české energetiky vtáhnout. Je mu přitom úplně jedno, že tímto krokem zatahuje celou zemi zpátky do područí nepřátelské mocnosti. Celá tahle situace je naprosto neuvěřitelná! Babišovi je už jedno úplně všechno. Aby si pojistil podporu KSČM, byl ochoten podkopat obranyschopnost země odebráním miliard z rozpočtu armády. Aby umožnil prodloužení zadávání veřejných zakázek bez výběrového řízení, byl zřejmě ochoten vyměnit hlasy komunistů za připuštění ruské vládní firmy Rosatom do energetického tendru. Z jeho pohledu tím zabil dvě mouchy jednou ranou. Je mu zcela lhostejné, že díky jeho způsobu řízení země už zemřelo dvacetšesttisíc spoluobčanů. Tohle jsou závěry, které si z veřejného dění posledních dnů člověk odnáší. Skutečně už nepotřebujeme žádné další vysvětlování ministra Havlíčka.

Text vyjadřuje názor autora, nikoli redakce deníku FORUM 24.

V rámci zkvalitnění a obohacení naší práce bychom vás rádi vyzvali, abyste se aktivně podíleli na tvorbě obsahu našeho webu. Z tohoto důvodu existuje sekce Hyde Park, která vám nabízí možnost, vkládat své blogy a tím se vyjádřit k problémům, jež hýbou společností, nebo trápí právě vás.

Pokud se tedy chcete stát přispěvatelem našeho deníku FORUM 24, obraťte se na nás mailem na adresu [email protected] a my pro vás rádi vytvoříme přístup do našeho systému, kde budete moci své texty vkládat. Po nutné editaci vašich příspěvků blogy publikujeme.